Бакар и други метали трпе последице другог таласа светске економске кризе
„Изазов је сачувати РТБ у доба кризе коју су изазвали већи и јачи од нас“
Само већом производњом, штедњом, смањењем трошкова енергената и стрпљењем сачуваћемо РТБ Бор од светске кризе коју су изазвали јаки и велики, каже генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски. – Време уходавања и доказивања радних параметара нове-флеш пећи уговором је дефинисано на девет месеци и истиче првог новембра. Тада ћемо завршити претапање хладног материјала у пламеној пећи и зауставити стару топионицу. Иако се мислило да је могуће да тај период буде краћи, раније се ипак није могло. Много је објективних разлога за то, а они се полако али сигурно превазилазе. – Биће тешко и молим за стрпљење на свим пољима и разумевање за производну битку која доноси новац за плате, порезе и доприносе и све текуће трошкове, али и за отплату кредита канадској ЕДЦ банци, каже Спасковски
РТБ. – Други талас светске економске кризе, пад цене бакра, алуминијума, челика, никла и других метала пољуљао је ове године пет највећих рударских компанија у свету и оборио вредност њихових акција за укупно 540 милијарди долара! Деонице BHP Billitona у Њујорку пале су 4,1 одсто, а англо-аустралијског гиганта Rio Tinta за чак четвртину од почетка године. Гленкорова замбијска јединица Mopani Copper Mines (MCM) обавестила је недавно владу да планира да отпусти преко 3.800 радника због ниске цене метала и високих трошова производње, пренео је Ројтерс. У таквом „кркљанцу и голготи“, како се изразио генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски, треба сачувати смиреност и трезвеност, хладну главу и живце. Треба сачувати РТБ Бор од кризе коју су изазвали много већи и много јачи играчи од борског комбината.
Континуитет и капацитет прераде домаћег и увозних концентрата у новој топионици је, након многобројних објективних, али и субјективних тешкоћа у раду, коначно успостављен, па ће до краја октобра стара металуршка линија претопити последње количине заосталог хладног материјала и тиме окончати свој полувековни рад.
Након неколико песимистичних наслова с краја септембра о кретању цене бакра и осталих метала и о другом таласу светске кризе који је ове године умало „потопио“ пет највећих рударских компанија у свету, драматично оборивши вредност њихових акција, у првој декади октобра од аналитичара су стигле лепше вести и охрабрујуће прогнозе.
Наиме, аналитичари „Morgan Stanley“-a сада виде оштар преокрет када је реч о ценама сировина које ће скочити за скоро 20 одсто до 2017. године, што ће, како кажу, учинити рударске деонице „незапамћено атрактивним“.
Извештај, који је објављен у медијима 7. октобра, у коме су аналитичари прогласили „крај пораза сировина“, учинио је да се инвеститори на велика врата врате металима и рударском сектору. На Comex тржишту у Њујорку бакар је за испоруку у децембру скочио за 1,7% до највише цене у поселдње три недеље. Црвени метал је, преносе медији, скочио за више од 6% са најниже вредности у последњих шест година коју је достигао крајем септембра.
Овакви коментари довели су одмах до великог напредовања међу највећим рударским компанијама које су предводила два највећа губитника ове године – Glencore i Anglo-American.