Борска флотација завршава линију за прераду нове топионичке шљаке
Машине стижу средином октобра
Нова дробилица, систем за отпрашивање и вертикални млин одавно раде, пумпе и дуваљке недавно су постављене, стигли су анализатори и мерно-регулациона опрема, па кад се све то монтира (до краја ове године) искоришћење бакра, са садашњих 65 процената, иде на 85, а садржај бакра у концентрату на 30 одсто. Куповином филтер-пресе и влага у концентрату ће се оборити испод 10 процената и тако добити модерна флотација која – по речима управника Ивице Младеновића – треба да даје 500 тона бакра у концентрату месечно
БОРСКА ФЛОТАЦИЈА. – По изласку из зимског периода борска флотација није имала већих тешкоћа тако да је прерадила сву руду из борске Јаме пошто иначе има много веће капацитете за сировину која отуда стиже. И прерада нове топионичке шљаке добро је уходана. По речима управника Ивице Младеновића прерађује се од 42 до 45 тона на сат, што је и мало изнад пројектованог капацитета. – Искоришћење на шљаци сада је 65 одсто зато што није комплетирана нова линија њеног флотирања – каже он. – Међутим, нове машине стижу у октобру, док су нове пумпе за међупроизводе и дуваљке већ постављене, а ових дана стигли су анализатори и мерно-регулациона техника. Према термин-плану, од средине до краја децембра ове године треба да се оконча пројекат нове линије за прераду топионичке шљаке, чији део од дробљења и отпрашивања до вертикалног млина функционише још од почетка рада нове топионице.
Од Младеновића сазнајемо да се „ушло у причу“ и о набавци филтер-пресе, пошто стари филтери са овом сировином не могу да постигну влагу испод 10 процената, што је, иначе, захтев нове технологије топљења. – Завршетком нове линије флотирања – наглашава Младеновић – искоришћење иде на 85 одсто са садржајем бакра у концентрату од 30 одсто, а куповином филтер-пресе влага се спушта испод 10 процената. Тада ће нова линија бити једна стварно добра флотација са свим параметрима модерног типа и давати 500 тона бакра у концентрату месечно или 6.000 тона годишње. Жељно ишчекујемо да се повећа и јамска производња када бисмо могли да повећамо капацитете прераде, али то не зависи од нас. Реконструисан је и кров изнад хале флотирања, а у току су радови на крову најстаријег дела флотације изнад млинова за креч, како бисмо побољшали услове пред предстојећу зиму.
Од нашег саговорника сазнајемо и да је нови систем за отпрашивање на дробљењу потпуно променио услове рада у овом делу погона. Јер, при преради нове топионичке шљаке јавља се доста прашине, па је систем веома битан за људе који тамо раде, а и за саму опрему, јер прашина угрожава системе подмазивања. – Вертикални млин као технолошка новина у басенској пракси такође даје изузетне резултате – истиче Младеновић. – Показало се да је лак за одржавање и руковање јер је потпуно аутоматизован, а 80 одсто укупне масе шљаке која уђе у њега он „отвара“ (меље) на минус 38 микрона! Таква „отвореност“ шљаке је била услов за повећање искоришћења и добијање квалитетног концентрата шљаке, а у садашњем РТБ-у ниједна флотација то није могла. Борска је, дакле, на корак до комплетирања линије флотирања нове топионичке шљаке, а према пројекту нове топионице она треба да „врати“ 6.000 тона бакра кроз концентрат шљаке да би искоришћење бакра у топионици било 98 одсто.