Чен Ђинге: Циљ нам је да борски рударски басен у наредних пет година постане највећи у Европи

Зиђин планира да повећа годишњи капацитет пројеката у Бору и Мајданпеку на 450.000 тона бакра и 10 тона злата, што ће Србију учини највећим произвођачем у Европи. Спремни смо да инвестирамо и уверени смо да ће за пет година борски рудници бити први у Европи и водећи у свету. Постизање овог циља имаће велики утицај на економију и друштво у Борском округу, изјавио је председавајући борда директора Зиђин Мајнинг Групе Чен Ђинге. Он је додао да су недостатак електроенергетске инфраструктуре, пресељење становништва и спора државна администрација главни изазови на путу даљег развоја и раста прозводње у рудницима у Бору и Мајданпеку.  – Кинески Зиђин који послује у 15 земаља бележи рекордну производњу, а готово четвртину те производње „носе“ српски рудници. -Прошле године, Зиђин је произвео 1,01 милион тона бакра и 68 тона злата, а само у Србији дато је 240.000 хиљада тона бакра и 7,5 тона злата. Тренутно смо у фази дефинисања петогодишњих планова и циљ нам је да у свим рудницима смањимо емисију угљеника, односно да стварамо зелене руднике, рекао Чен Ђинге

КИНА. – У намери да српској јавности представи пословне планове, циљеве и резултате, али и упозна је са технологијом и принципима зеленог рударства, водећи произвођач бакра и злата – Зиђин Мајнинг Група организовала је (од 20. до 26. априла) за групу новинара из Србије седмодневну посету тамошњем руднику и топионици. Медији су били у прилици да разгледају површински коп њиховог првог рудника бакра и злата „Зиђиншан“ у Шангхангу, који је колевка рударства у Кини, а потом и топионицу бакра „Зиђин копер“. Беспрекорна организација и изванредна гостопримљивост пратиле су групу локалних и националних новинарских екипа све време, а високу пословност кинеска корпорација показала је и тиме што је уприличила сусрет и разговор са челним човеком Зиђин Мајнинг Групе. Председавајући борда директора кинеске корпорације Чен Ђинге одговарао је непуна два сата на новинарска питања која су се, очекивано, односила највише на пословне планове Зиђина у Србији, односно у Бору и Мајданпеку.

Камиони на струју

Српски медији су на Светски дан планете Земље (22. априла) посетили рудник бакра и злата „Зиђиншан“ у Шангхангу. Овај рудник на југу Кине је први који је Зиђин отворио, а први је и добио епитет – зелени рудник. Само на површинском копу запослено је хиљаду људи (са пратећим фабрикама број радника је 4.000), а 70 одсто механизације ради – на струју. Руду превози стотинак камиона носивости 100 тона и већина је на електрични погон. Посвећеност менаџмента заштити животне средине видљива је на сваком кораку, а томе у прилог говоре и коповске етаже где је експлоатација завршена. Стрме косине рудничких „тераса“ озелењене су методом хидросетве.

Одрживо рударство и зелене технологије су наш први задатак, а рекултивација испошћеног земљишта је већ уходана пракса. Озелењавање спроводимо у три корака: први је уређење косина на копу, други постављање мрежа и трећи хидросетва – рекао је новинарима директор рудника „Зиђиншан“ Лаи Гуихуа.

Гуихуа је додао да постоји и подземна експлоатација, где се ископа око 6.000 тона руде дневно, а за транспорт се користе роботизована возила.

Подсетимо, за развој мајданпечког и борских рудника Зиђин Мајнинг Група је у септембру прошле године најавила улагања од око 3,8 милијарди долара. Анализе су, међутим, показале да то није довољно, јер нове технологије захтевају веће инвестиције. Челни човек кинеске корпорације потврдио је да се припремају улагања која ће премашити четири милијарде долара, да постоје амбициозни планови за руднике у Бору и Мајданпеку и да Зиђин у наредних пет година планира да у Србији удвостручи производњу.

Будуће инвестиције биће усмерене на развој подземних лежишта, пошто се две трећине ресурса у нашим пројектима у Србији налази на дубини између хиљаду и две хиљаде метара. Процењене резерве бакра износе око 20 милиона тона, а злата од 700 до 800 тона. Откопавање тих ресурса захтева коришћење напредних рударских техника, па ће то бити фокус будућих инвестиција. Када је реч о површинској експлоатацији, улагања ће бити усмерена на побољшање инфраструктуре. Компанија планира да повећа годишњи капацитет пројеката у Бору и Мајданпеку на 450.000 тона бакра и 10 тона злата, што ће Србију учини највећим произвођачем у Европи. Спремни смо да инвестирамо и уверени смо да ће за пет година борски рудници бити први у Европи и водећи у свету. Постизање овог циља имаће велики утицај на економију и друштво у Борском округу – изјавио је председавајући борда директора Зиђин Мајнинг Групе Чен Ђинге.

Недостатак електроенергетске инфраструктуре, пресељење становништва и спора државна администрација јесу, како је рекао, главни изазови на путу даљег развоја и раста прозводње у рудницима у Бору и Мајданпеку.

Потребно је јачати инфраструктуру, пре свега енергетску. Јер, недостатак струје је један од главних фактора који ограничава даљи развој рудника наших у Србији. Затим, убрзати издавање дозвола за набавку савремених зелених технологија. Радимо на смањењу угљн-диоксида у свим рудницима и зато нам треба подршка владе да убрза дозволе за савремене рударске еколошке технологије које Србија до сада није имала у тој области. И оно што је најважније – јачати сарадњу са локалном заједницом. Наша одлучност да наставимо улагања у Србији је чврста, а наш циљ је да удвостручимо капацитет у року од пет година. Ипак, имајући у виду актуелне изазове, то би могло потрајати до 2030. године, уз заједнички струд свих страна – рекао је новинарима Чен Ђинге.

Металургија бакра истоветна у Шангхангу и Бору

Од генералног менаџера топионице „Зиђин копер” у Кини Чен Јанђина чуло се да након модернизације која је трајала две и по године, топионица у Бору сада има готово идентичне услове као ова у Шангхангу.

Висок степен прераде бакра, заштита животне средине и безбедности на раду су приоритети и у металургији, не само у рударству. У време када је у Бору топионица стајала због реконструкције и проширења, концентрат је долазио на прераду код нас – рекао је Јанђин.

Прошле године, Зиђин је произвео 1,01 милион тона бакра и 68 тона злата, а само у Србији дато је 240.000 хиљада тона бакра и 7,5 тона злата.

Тренутно смо у фази дефинисања петогодишњих планова. Циљ нам је да у свим рудницима смањимо емисију угљеника, односно да стварамо зелене руднике. У нашим рудницима у Кини почели смо тестирање електричних камиона и планирамо да исте применимо и у Србији. Електрични камиони не само да су еколошки прихватљивији, већ су и економичнији – казао је Чен.

Од приватизације РТБ-а прошло је пет и по година. Кинески Зиђин који послује у 15 земаља бележи рекордну производњу, а готово четвртину те производње „носе“ српски рудници.

Прошле година је рекордна. Имали смо пет одсто већи профит у односу на 2022. и постигли смо одличне резултате у погледу контроле трошкова, побољшања ефикасности и пословања. Наше две подружнице – Србија Зиђин Копер и Србија Зиђин Мајнинг и њихов удео у корпорацији, када је реч о производњи и профиту, износи 24 одсто – саопштио је новинарима дан раније председник Зиђин Мајнинг Групе Зоу Лајчанг. Он је подвукао да сви рудници који послују у склопу корпорације Зиђин раде у складу с највишим еколошки стандардима.

You may also like

Leave a reply