Игра непрестана „лопова и жандара“
Још један живот је изгубљен у покушају отуђења имовине из погона Басена Бор. – Да се крађе и страдања не би понављали, РТБ Бор је надлежним органима Републике Србије упутио предлоге за спречавање крађе бакра. – Док не дође до промене законске регулативе у овој области, и полиција и суд раде свој посао по важећим законима, али борба непрестана у „игри лопова и жандара“ и даље траје
РТБ. – У покушају отуђења имовине Рударско-топионичарског басена Бор, у раним јутарњим часовима 19. августа, Драгољуп Петровски (47) из Бора неовлашћено је ушао у круг Басена, под неразјашњеним околностима упао у стари (напуштени) борски површински коп и смртно страдао. Брзом акцијом спасилачких екипа Петровски је извучен на површину и пребачен у борску болницу где је, и поред интервенције лекара, подлегао повредама.
–Компанија РТБ Бор изражава жаљење због овог трагичног догађаја. Није први пут да се неовлашћено упада у наш посед и то не само да нам наноси штету, већ има и трагичне последице. Упозоравамо шта може да се деси, али РТБ није одговоран за оне који уђу у круг предузећа без знања послодавца – истиче Саша Перишић, помоћник генералног директора РТБ-а Бор за екологију, безбедност и здравље на раду и заштиту од пожара.
„Колектив“ је бележио већину досадашњих неовлашћених упада у круг РТБ-а, крађе секундарних сировина, акције запослених у „Заштити“ ради спречавања крађа… Само почетком ове године (у фебруару и марту) радници „Заштите“ спречили су крађу и привремено одузели више од две тоне бакра, челика, гвожђа, легура и каблова. Било је и тежих повреда лопова приликом бекства и пада у површински коп, напада лопова на раднике „Заштите“, изгубљених живота…
Да се овакве ствари не би понављале, Рударско-топионичарски басен Бор је надлежним органима Републике Србије упутио апел и низ предлога за спречавање крађе бакра. Међу најважнијим предлозима за спречавање крађе у предузећима је забрана извоза секундарног бакра из Србије и пооштравање казнене политике према сакупљачима и откупљивачима бакра и секундарних сировина.
–Иако се три до пет пута више секундарних сировина украде него што се открије и одузме, директна штета од крађа је минимална у поређењу са застојима у производњи и хаваријским оштећењима постројења изазваним крађама, а о евентуално изгубљеним људским животима и да не говоримо. Покушавамо да спречимо упаде у погоне Басена и крађе секундарних сировина, али не можемо сами и зато се конкретним предлозима и сугестијама обраћамо надлежним органима Републике Србије како бисмо заједно спречили крађе не само у РТБ-у него и у предузећима у целој Србији – каже Саша Перишић.
–Влада Србије предузеће оштре мере да спречи крађу бакра из РТБ-а Бор. Бакар не расте на дрвету, зна се где се производи и купује. Дешавају се невероватне ствари. Имамо неколико откупних центара. Они који краду, узму ситан новац, али угрожавају животе других људи. Завешћемо ред и у тој области законским и подзаконским актима које ћемо веома брзо донети – најавио је Александар Вучић приликом посете Басену Бор још док је био први потпредседник Владе.
Док не дође до промене законске регулативе у овој области, и полиција и суд раде свој посао по важећим законима, али борба непрестана у „игри лопова и жандара“ и даље траје. То потврђује и овај (да ли и последњи?) пример: заједно са настрадалим Петровским на старом копу затечено је још неколико његових „помагача“ – помагали су му, како су сами изјавили, не у недозвољеној радњи, већ на његов позив да га извуку са дна копа. Поставља се логично питање: шта је Петровски тражио на копу у пет сати ујутро и зашто је телефоном позвао своје другаре, а не хитну службу када је био повређен. Али, на то питање одговор ће дати надлежни органи. На несрећу, Петровски је подлегао повредама, а његови помагачи, ако им „прође“ ово оправдање – сутра ће „помагати“ неком другом не мислећи на последице које могу бити и трагичне.
2 Comments
Leave a reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
Potpuno je netacno da je Petrovski pozvao druge da mu pomognu, ti isti su bili sa njim od samog pocetka i oni su obave stili strazara i pozvali pomoc!!
Ovaj slučaj otvara neka logična pitanja:
1. Zašto se sekundarne sirovine umesto u peći ubacuju u napušteni kop ako imaju neku vrednost za RTB?
2. Ako te sekundarne sirovine za RTB nemaju vrednost zašto se sirotinji brani da ih sakuplja i preprodaje?
3. Ko i zašto organizuje takvo postupanje sa sekundarnim sirovinama?