Монтирани бункери за завршну припрему шарже
Фино дозирање концентарата и топитеља
На градилишту нове топионице АТБ ФОД поставио два бункера тешка по 34 тоне у које може да стане по 400 тона концентрата и један нешто мањи за кварц који ће се транспортним тракама допремати у њих и, након мешања по оптималној рецептури, такође траком отпремати на сушење, па у флеш-пећ
ТИР. – На узаврелом градилишту нове топионице и фабрике сумпорне киселине све су ређи дани у којима се не приводи крају неко од постројења великог пројекта. Тако су монтери АТБ ФОД-а (као подизвођачи Енергопројекта, а он СНЦ Лавалина), јуче и данас допремили, на 23 метра подигли и монтирали два метална бункера. Сваки од њих тежи по 34 тоне и намењен је складиштењу концентрата, док је трећи нешто мањи, за кварц, монтиран пре неколико дана. Сва три бункера ће служити за фино дозирање концентрата и кварца у завршној припреми шарже за топљење.
Док је дизалица полако, али сигурно, односила у висину средњи од бункера, Донча Стојчевски, главни машински инжењер за део пројекта нове топионице који се управо односи на припрему шарже (област 1000), као и целокупан систем флеш-пећи (област 3000), објаснио нам је како ће функционисати ово постројење:
–Присуствујемо подизању и постављању бункера за тзв. мешани концентрат на челичну конструкцију. Мешани концентрат је заправо већ припремљена шаржа у старом бедингу, постојећем складишту концентрата, који ће се овде, у овом систему за фину припрему шарже дорађивати додавањем ситног кварца. Као што видите, постоје три бункера. Два су велика, запремине по 400 тона концентрата, и управо подижу једног од њих. У њима ће бити тај мешани концентрат, док је трећи бункер намењен ситном кварцу који ће се системом транспортних трака допремати из другог, такође оближњег складишта.
И док већ завршене челичне „трасе“ транспортера потврђују да ће мешани концентрат и кварц стизати у бункере тракама из поменута два складишта, Стојчевски објашњава даљи ток процеса: – Испод сваког од бункера – каже он – постоје попречне транспортне траке низ које ће се на главну траку „сливати“ дозирана количина концентрата и кварца из бункера. Трака ће односити ту „завршну шаржу“ на просејавање, да би потом оно што је ситније од пет милиметара одлазило директно у сушач, а остало се враћало на даље уситњавање. Шаржа која иде у сушач може да садржи до 10 одсто влаге, док ће из њега излазити са 0,2 до 0,3 одсто, што је неопходан услов за топљење у новој флеш-пећи.