Почетак Актуелно Они златним словима пишу модерну историју рударства и металургије у Бору

Они златним словима пишу модерну историју рударства и металургије у Бору

1 друго читање
0
0
352

Добитници награде „Инжењер Шистек“ за 2024. годину

Награда „Инжењер Шистек“, као најпрестижније признање у рударској индустрији које се додељује најзаслужнијим појединцима и институцијама за истакнуте заслуге и допринос развоју компаније, установљена је далеке 1968. године. Србија Зиђин Копер је са задовољством наставила лепу традицију дугу 56 година, па се великим именима српске историје рударства и металургије придружује још 16 запослених – девет из Србија Зиђин Копер, шест из Србија Зиђин Мајнинг и један из Зиђин Констракшн 2024.

Татјана Тасић једина је дама коју је компанија ове године номиновала за Шистекову награду. Она посао оператера у контролној соби борске топионице савесно и одговорно обавља дуги низ година, али се са истим жаром као и првог дана труди да сваки пројекат буде успешно реализован. За 28 година радног стажа у металургији и индустрији прераде метала стекла је богато знање и искуство које радо дели са млађим колегама. То што је тимски играч и увек спремна да помогне у решавању проблема кључни су фактори да избор ове године падне на њу. Руководство ТИР-а посебно истиче њену способност да остане смирена и фокусирана у кризним ситуацијама, али и да друге запослене подстакне на продуктивнији и безбеднији рад.

Руководилац Фабрике сумпорне киселине Кристијан Вукмировић се у овогодишњој „трци“ за Шистекову награду истакао по подстицању тимског рада и позитивне радне атмосфере. Његове менаџерске вештине допринеле су бољој координацији и интеграцији различитих сегмената производње, што је допринело одржавању високог квалитета сумпорне киселине. Такође, Вукмировић је иницирао и учествовао у увођењу нових безбедносних мера, а резултат је побољшање радног окружења за запослене, као и смањен ризик од повреда и еколошких акцидената. Надређени су били једногласни када су га предложили за ову престижну награду, јер је његов допринос развоју и напретку Србија Зиђин Копер непроцењив.

Рударски инжењер Стеван Стојадиновић је за пет година рада у Србија Зиђин Копер прошао пут од практиканта до руководиоца производње на површинском копу „Ново Церово“. Жеља да на терену и у најекстремнијим условима стекне вештине и искуство у свим фазама откопавања руде бакра, али и велика амбиција да у послу буде међу најбољима донеле су му за ово кратко време највише компанијско признање. „Ново Церово“ је захваљујући тимском раду, доброј организацији производње и придржавању безбедносних процедура рудник који испуњава стандарде одрживог рударства, уз одличне резултате. Менаџмент компаније Стојадиновића види као представника младе генерације Зиђинових талената за чије ће се подухвате и велика дела у зеленом рударству тек чути.

Организација производње у руднику „Велики Кривељ“, који је носилац производње бакра у Србија Зиђин Копер, од краја прошле године поверена је Немањи Аничићу. На основу дугогодишњег искуства у рударској индустрији он се у улози руководиоца површинског копа одлично снашао. Квалитетна комуникација, ослушкивање и разумевање потреба запослених кључ су управљања највећом компанијском „фабриком“ бакра на под отвореним небом и један од главних разлога због којих Аничић може да се поноси звањем „Шистековца“. Својим ангажовањем је, поред премашених планова, заслужан и за јачање свести о еколошком поретку и решавање дугогодишњих проблема са прашином и рекултивацијом деградираних површина на површинском копу.

Саша Милић се организацијом послова у компанијским фабрикама за припрему минералних сировина бави већ 25 година. Од позиције сменског инжењера до руководиоца пут је био тежак и пун професионалних изазова. Богато искуство, познавање технолошког процеса и опреме за уситњвање и флотирање руде делегирали су га да прати изградњу и почетак рада нове кривељске флотације. Руководство Србија Зиђин Копер желело је да се плакетом и Шистековом наградом Милићу одужи за пожртвованост и труд.

Дејану Рашковићу, који је у Руднику бакра Мајданпек запослен од 2013. године, приписују се заслуге за успешно вођење и координацију рада геодетске службе у овом огранку. Учествовао је у имплементацији нових технологија мерења и прикупљања података у геодезији, а више од годину дана даје брже, прецизније и прегледније информације о стању на радилиштима, косинама и јаловиштима које прикупља дроном. Употребом савремених технологија рад геодета на терену подигнут је на највиши ниво безбедности. Служба којом руководи са малим али одабраним тимом људи успешно прати ископине на „Јужном“ и „Северном ревиру“, док се упоредо прате и радилишта подизвођача, грађевински пројекти, као и послови озелењавања и ширење флотацијских јаловишта. Тачност и одговорност биле су његове препоруке за Шистекову награду.

Драган Николић је доказао да се добром организацијом ремонта у фабрикама за припрему минералних сировина РБМ-а плански застој може свести на минимум. Његов тим испунио је сва очекивања што се тиче брзе и квалитетне замене облога САГ млина, а ефикасно су савладали и руковање новим алатима. Правилним распоредом послова и запослених „празан ход“ опреме за флотирање руде елиминисан је у потпуности, чиме је Николић допринео великим уштедама мајданпечког огранка. Он се истицао по спретности и храбрости у обављању високоризичних послова, неретко је током сервисирања опреме радио и прековремено. Својим иновативним идејама и препознавањем безбедносних ризика допринео је сигурном и позитивном радном окружењу. Заменик руководиоца радионице за млевење и флотирање у новој мајданпечкој флотацији заслужено се придружио великим именима рударске историје и добитницима Шистекове награде.

Станислав Старчевић је преласком у компанијски огранак ЕМО, одмах након његовог оснивања, добио задужење да руководи фабриком за електромашинско одржавање. Знањем и искуством допринео је успешној реализацији бројних пројеката, које је водио самостално или је као члан тима давао вредна идејна решења. На свим пословима за које је био директно или индиректно одговоран скратио је рокове и остварио велике уштеде. Од најзахтевнијиих задатака који су му у протеклом периоду били поверени истичу се уградња пумпи за хидротранспорт рудника „Ново Церово“, израда и монтажа пловеће пумпне станице на „нултом пољу“ кривељког јаловишта, израда система за одводњавање површинског копа „Велики Кривељ“ након прошлогодишњих поплава, као и бројни послови на реконструкцији и доради различитих система у обе кривељске флотације.

Ивица Младеновић је за двадесет година радног искуства у компанијским фабрикама за ПМС доказао да технологију прераде и флотирања руде познаје одлично. На руководећим позицијама у фабрици за дробљење и млевење рудника „Ново Церово “ и старој флотацији „Велики Кривељ“ успео је да са дотрајалом опремом и без много улагања испуни задате планове у количинама бакра у концентрату. Од 2016. године задужен је за управљање Борском флотацијом, а од тада су производња и технологија у овом погону знатно модернизоване. Младеновић је своје инжењерско знање стално унапређивао и пратио иновације у овој области, па је Борска флотација захваљујући његовом залагању постала безбедно радно окружење. Стално је укључен у сва дешавања у погону и препознавањем опасности избегнуте су повреде на раду и непланирани застоји у производњи. Младеновића описују као доброг сарадника, што га је такође квалификовало за добитника Шистекове награде.

Друштву Шистековаца из Србија Зиђин Копер придружио се и руковалац рударском опремом Ивица Билановић кога је за ово престижно признаје номиновала подизвођачка фирма Зиђин Констракшн.

Још повезаних текстова
В Д.Лилић Петровић
Више текстова Актуелно

Оставите одговор

Погледајте и

Лепе вести из Сјамена за Србија Зиђин Копер

Признање за ПР тим и Горицу Тончев Василић Директно из кинеског Сјамена, где је у току сем…