Пензионери РТБ-а: Момир Спасојевић (Јама)
Рударство је будућност и наших унука
Момир Спасојевић је требало да буде угоститељ, а читав радни век је провео као рудар и прошао сва радна места од улаза до излаза из борске Јаме. Најгрубљи послови под земљом нису истањили његову угоститељску жицу, већ је до скора са супругом правио торте и колаче по поруџбини, али је, ипак, спреман да и своје унуче усмери да се држи рударства
БОР. – Момир је по годинама млад пензионер, тек му је 52, али је у пензију отишао са 46 година, 10 месеци и 22 дана. Они који не знају да рудари имају бенефицију од шест месеци за годину дана помислиће да је почео да ради кад су други полазили у први разред, али то је само варка бројева. Момир је рођен у селу Васиљевци, општина Лукавац, тада БиХ, сада Република Српска. Отац му је био рудар у Лукавцу (угаљ) и говорио да не иде у рударе. Али, живот је хтео да после два разреда угоститељске школе у завичају, 1983. дође у Бор и да се са 18 и по запосли у кривељском каменолому. Уз рад је наставио школовање за тзв. трећи степен, овога пута у рударској струци. На бетоњерки у каменолому био је све до 1987. када прелази у Јаму за помоћника копача-палиоца и одмах доспева у рудна тела на деветом и седмом хоризонту.
Као ВК копач-палилац, а потом бригадир, Момир је прошао све послове, од копања и точења руде, до превоза и извожења ка борској флотацији. Све је прошао, на сваком радном месту радио и стигао до пензије 20. јануара ове године. – Кад бих поново могао да бирам, опет бих био рудар. Јер, посао те чека свагде. Био сам и у Топионици, на минирању у конвертотима, у пећи, кад год је требало. Ништа боље не пролазе ни ти људи. Код нас има неког ризика због рада под земљом, али за тај ризик имаш бенефицију од шест месеци. Јесте да су металурзи на површини, али и рад са растопљеним металом, у гасовима, њихов је ризик. Увек бих пре изабрао Јаму него Топионицу. Првих месеци свакоме је необично доле под земљом, а ја сам почео млад и ништа ми није сметало, могао сам и до пензије да радим тамо где сам почео. Јер, у животу ти је како је коме суђено, мало се чуваш, мало среће…
Момир каже да никад неће заборавити прве године свога рударења јер је било много људи у смени, другарства, шале и смеха. – Никад нисам казао да ми је тешко што идем на посао. Сад је мало другачије, изокренуло се, све је некако напето, а све је мање и људи. Деведесете, кад сам прешао на Извозно окно, у првој смени је издавано 270 лампи, сад ни двадесетак. Седамдесет три су издаване трећој смени, а где су прва и друга?! Сад у трећој дај Боже да се “скрпи” једанесторица и то са онима из одржавања. Велике су то промене.