Ремонтована трећа млинска секција
Обновљена два млина
За пет дана млину са куглама саниран темељ и замењени зупчаници, док је млин са шипкама добио нове облоге. – Упркос пословима на реконстукцији и ремонтовању, прерађене количине руде у марту и за петнаестак дана априла близу планираних, мада је бакра у концентрату нешто мање јер се прерађује сиромашнија руда
РТБ БОР – ФЛОТАЦИЈА “ВЕЛИКИ КРИВЕЉ”. – Запослени у кривељској флотацији ових дана делују на три фронта. Реконструкција, ремонт и редовна производња одвијају се истовремено и уз стално настојање да се међусобно што мање ометају. И, док се новим краном приводи крају унос машина од 100 кубика за другу нову линију основног флотирања, довршава се и ремонт треће млинске секције. Руда са ње управо ће се флотирати на линији која се поставља. Како нам рече Драгутин Дамјановић, технички руководилац електромашинског одржавања Флотације, ремонт је почео десетог априла и за његово окончанње имали су пет дана. То значи да ће се данас поново завртети ова два, уз још четри моћна млина капацитета 440 тона руде на сат, и олакшати остварење овомесечног плана од 2.000 тона бакра у концентрату.
–На млину са куглама имали смо проблем са темељом његове погонске групе и док је он грађевински саниран, заменили смо мали и велики погонски зупчаник. Морам да нагласим – каже Дамјановић – да велики зупачник није мењан од почетка рада флотације, односно више од 30 година. Застој смо искористили и за редовну замену челичних облога на млину са шипкама (мењају се на плашту и на излазном челу). Планирано је да ремонт траје пет дана и окончан је за то време. Прве топлије дане искористили смо и да преселимо понтоне на јаловишту пошто су угрожени порастом нивоа воде услед великих падавина. Млинове смо ремонтовали сопственим снагама. Ту су људи са “Церова”, са секундарног дробљења, са филтраже, а вратили смо на посао и све флотере који су користили слободне дане и годишње одморе. Даноноћно се радило на веома компликованим захватима обнове треће млинске секције.
Дарко Милићевић, помоћник директора РББ-а за флотације, кога смо такође срели у овом погону где се ради и гради, посебно наглашава да ново руководство РББ-а настоји да планским застојима предупреди хаварије и дуже стајање. – У овај застој смо уклопили и ремонт примарне дробилице на копу (обављен је за три дана), и санацију темеља једног млина, и замену облога на другом, и ремонт погонских група, и померање понтона и низ других мањих захвата како бисмо у наредном периоду стигли до планиране годишње прераде 10,6 милиона тона руде. Настојимо да плански отклањамо потенцијане проблеме како нас не би изненадили и угрозили производњу. Значи, кад зауставимо поједине агрегате санирамо све што може како би производња што мање трпела.
Садашње стање у кривељској флотацији њен управник Саша Милић најкраће описује на следећи начин: – Градимо фабрику у фабрици и фабрика ради! Ево, завршавамо још једну линију за основно флотирање, готове су линије за пречишћавање, монтирали смо нови кран. Сви ти радови и разна „превезивања“ инсталација ометају производњу, али она је у марту била веома близу плана. Прерада руде са кривељског копа била је на 98,5 одсто планираних количина, а са копа „Церово“ на 90 одсто, мада добијамо нешто мање бакра у концентрату због сиромашнијих партија руде. У наредом периоду ћемо настојати да повећамо прераду руде са „Церова“ пошто смо прошлог месеца тамо преселили дробилицу из овдашњег погона дробљења а овде пустили нову. Пустили смо и нову линију пречишћавања и нову хидроциклонску батерију на трећој секцији, а обложили смо и један млин.
-Овог месеца треба да дамо 2.000 тона бакра у концентрату прерадом 820.000 тона руде са копа “Велики Кривељ” и 220.000 тона са “Церова” – додаје Милић. – За десет дана априла прерада руде са кривељског копа је два одсто преко плана, док је са „Церова“ на 80 одсто. Са бакром у концентрату и даље мало заостајемо због слабијег садржаја метала у руди, мада су технолошки параметри искоришћења изнад планираних. Међутим, чим завршимо ремонт треће секције крећемо пуном паром.