Сигурније у промене
Окончали смо важан посао на обострано задовољство и спремно можемо чекати стратешког партнера – казао је Благоје Спасковски и најавио исплату заосталог регреса. – Мирјана Антић: Полазна цена рада је 126 динара (до сада 116), топли оброк износиће 17 одсто републичког просека, а регрес 10 одсто просечне зараде, не личне, већ исплаћене у РТБ-у претходне године. – Синдикалци задовољни „wин-wин“ резултатом
РТБ. – Окончали смо важан посао на обострано задовољство и спремно можемо чекати стратешког партнера – казао је данас кратко генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски након потписивања Колективног уговора са репрезентативним синдикатима. – Не би било добро да се нисмо договорили јер бисте онда морали да преговарате са новим послодавцем од кога се, по логици ствари, не може очекивати превелика издашност. Посебно сам задовољан, и поносан, на разумевање које нас је довело до овог чина. Своје обраћање Спасковски је зачинио и вешћу да ће сутра бити исплаћена два регреса, редовни и заостали, најављујући да ће настојати да се током јула и августа исплате и преостала два. За ову вест награђен је аплаузом и духовитом опаском једног од присутних „да је најбољи синдикалац“.
Рударско-топионичарски басен Бор данас је, практично, завршио колективно преговарање са репрезентативним синдикатима Рудника бакра Бор, Топионице и рафинације, Рудника бакра Мајданпек и Матичног предузећа, односно старог састава РТБ-а, јер формално још није завршено припајање зависних предузећа Матичном. Мирјана Антић, заменик генералног директора за економска питања, појаснила нам је да су директори са својим реперезентативним синдикатима данас, у ствари, потписали четири идентична текста колективног уговора. Документи важе у наредне три године, што су рокови у складу са законом, тако да никакав изузетак није могућ.
–И пре овог документа права запослених у РТБ-у била су знатно повољнија од оног што прописује Закон о раду – рече нам Мријана Антић. – Законом је, иначе, дата слобода послодавцу и репрезентативним синдикатима да могу поступити повољније у односу на оно што је доња граница или репер. Примера ради, РТБ већ дуго има накнаду за минули рад од 0,5 одсто (Закон о раду каже 0,4 одсто), а ЕПС је, рецимо, као државно предузеће, ту одредбу увео у фебруару ове године. Успех је што смо први пут постигли до у зарез идентичне уговоре за сва предузећа, којима је полазна цена рада дефинисана на 126 динара, а до сада је била 116. То је знатно повећање зарада, мада нам остаје умањење од 10 одсто као индиректном буџетском кориснику (јер више од половине чланова органа управљања именује Влада). На нешто другачији начин регулсан је и обрачун топлог оброка.
Антићева подсећа да је РТБ неколико претходних година имао фиксни износ топлог оброка од 7.404 динара. Сада је његова висина везана за раст зараде у Републици Србији и она ће се месечно мењати како се буде објављивао тај податак. Износиће 17 одсто тог републичког просека. Ни висина регреса за годишњи одмор неће више бити фиксна категорија, него се везује за просечну зараду у претходној години код послодавца. Када буде ступио на снагу овај Колективни уговор, то ће бити 10 одсто од просечне зараде, не личне, већ која је на нивоу РТБ-а исплаћена у 2017. години. Ово су промене које се тичу материјалног статуса запослених, иначе су сва друга права задржана на нивоу досадашњих, која су према оцени Мирјане Антић, била „озбиљна, стечена и сачувана у односу на све кризе у којима је РТБ био имајући у виду да је на тржишту директно изложен берзанским утицајима, како цене бакра, тако и енергената и свега што троши за ту производњу бакра. Дакле, то се није одражавало на висину права која радници имају, изузев, можда, понекад на динамику исплате“.
У своје, а и име колега, Василије Шевченко, предсдник Синдикалне организације Топионице, осетио је потребу да каже да током преговора нико никог није надмудрио. У „жару борбе“ можда је неко некоме нешто неодмеренео рекао, али то не треба схватити лично: – Ми смо професионалци, представници радника и не треба да се промовишемо поименице. Тако ја овде представљам 840 чланова Синдиката Топионице, а сви ми, директно и непосредно, 5.000 запослених! Уговор је једна „wин-wин“ варијанта и ми као синдикалци морамо да схватимо да овом приликом нико није посебно „профитирао“. Договорили смо документ који важи за цео РТБ, и за оне који су чланови синдиката, али и за оне који то нису! Коментаришући ранију сугестију генералног директора да не треба да буду тако тврди преговарачи, Шевченко после свега, у шали, рече да су добрим делом то научили управо од Спасковског.
–После дугих разговора договорили смо се и потписали нови Колективни уговор који је буквално заштита пред најављеним променама. Не можемо да будемо ни задовољни ни незадовољни – каже Горан Антић, председник Самосталног синдиката Рудника бакра Мајданпек. – Јер, никад не може човек да добије све, али зато нисмо ни изгубили. Чак мислим, да смо на материјалном плану дошли до неких повољнијих договора него што смо их имали у претходном уговору. Било је повремено расправа, али сви смо били на висини задатка, договорили смо се и мирно дочекујемо статусне промене.
– Као потписник свих досадашњих колективних уговора у ТИР-у могу да потврдим да су радници РТБ-а први пут добили изузетно квалитетан и важан акт који свима даје иста права и обавезе – каже Драган Јанкуцић, председник Синдиката “Независност ТИР”. – Ово је заједнички резултат половодства и синдиката, а пре свега генералног директора Благоја Спасковског, који се активно укључио у све фазе преговора. Важно је истаћи да је уговор полазна основа и за евентуалног стратешког партнера и гарантује права радника која могу бити само иста или већа.