Србија Зиђин Копер угостила студенте и професоре Рударско-геолошког факултета у Београду
Модерно рударство у пракси
Двадесетак студената Рударско-геолошког факултета у Београду, у пратњи својих професора, обавило тродневну стручну праксу на површинском копу “Велики Кривељ” и у руднику „Јама”
СЗК. – Последњих дана маја студенти и професори Рударско-геолошког факултета у Београду посетили су у организованим групама највећи површински коп у саставу Србија Зиђин Копер и најстарији рудник подземне експлоатације. Повод посете била је тродневна стручна пракса за студенте треће и четврте године, као и мастер студија. Гостима из Београда су пословање и планове рудника “Велики Кривељ” и “Јама” представили рударски инжењери са дугогодишним искуством, док су се запослени у Сектору људских ресурса потрудили да студентима прва посета Бору остане у најлепшем сећању.
Њих 20-ак са студијског програма “рударско инжењерство” имало је прилику да у “Великом Кривељу” разгледа савремени диспечерски центар, провоза се коповским саобраћајницама, види како се откопава и дроби руда, али и сазна колико је компанија у протеклих пет годнина уложила у очување животне средине. Будући млади инжењери први пут су се срели са великим рударским машинама и камионима, а приликом посете чули су како се под отвореним небом и у свим временским условима производи руда бакра. Фасцинираност величином површинског копа, технологијом, капацитетима, али и љубазношћу запослених нису ни покушавали да сакрију.
– Ово је једно сјајно искуство! После ове посете сам још сигурнија да ћу се определити за површинску експлоатацију лежишта минералних сировина. Презентација је била занимљива, а имали смо и могућност да поставимо додатна питања и добијемо одговоре до најситнијих детаља. Уопште нисам замишљала да су све ове машине толико велике и да су капацитети огромни. Одушевили су ме тешки камиони и са каквом се лакоћом крећу рудником са теретом од 240 тона. Могла бих себе да замислим у овом руднику и свесна сам да је теренски посао веома напоран – каже студенткиња Теодора Вукојчић, једина дама у групи.
Њен колега Лука Стефановић одушевљен је технологијом која се примењује у руднику “Велики Кривељ” и каже да досад није видео сличну. – Капацитети су невероватно велики! Одушевљен сам камионима, багерима и целокупном механизацијом. Радо бих прихватио да се стручно усавршавам у Србија Зиђин Копер. Заинтересован сам за површинску експлоатацију и жао ми је што је ова посета кратко трајала. Сигурно ћу и наредне године доћи на праксу – прича он.
Група будућих инжењера која се први пут спустила у рудник подземне експлатације била је, такође, била пуна утисака.
Иако је на трећој години студија, Никола Вагурић из Лознице био је добро информисан о борском руднику старом више од 120 година. Каже да је уживо све много импресивније него што је замишљао и да се много пажње посвећује томе да запослени буду добро обучени и безбедни.
Већина њих каже да је тек сада стекла реалну слику о свом будућем занимању, пошто на факултету имају могућност да рударско инжењерство сагледају само из теоретских предавања, док је уживо сасвим друга прича.
Студентима су, по речима професора Филипа Милетића, овакве радне посете модерним рудницима драгоцено искуство. Додао је да је 2016. године као студент посетио рудник “Велики Кривељ” и казао да су позитивне промене у производном процесу и механизацији очигледне. Такође, нагласио је да су разговори о стручном усавршавању у Србија Зиђин Копер и могућностима које компанија пружа кроз програм праксе и запошљавања младих инжењера студентима били веома корисни, те се нада да ће неки од њих своју професионалну каријеру градити у Бору.