Србија Зиђин Копер води рачуна о мерама заштите и у време тропских врућина
Вода, сокови и лубенице за топионичаре и рударе у Бору и Мајданпеку
Рудари на коповима у Бору и Мајданпеку, флотери, топионичари и остали треба да обаве уобичајене послове и по тропским врућинама, па Србија Зиђин Копер води рачуна о томе имајући у виду да су пред њима захтевни планови. Проверени су и оспособљени системи расхлађивања у камионима, багерима, булдозерима, а надзорно-техничко осбоље стара се о томе да они који раде на отвореном (минери, палиоци, електричари, људи на одводњавању) повремено одмарају склањајући се у хладовину. Не улази се у неке презахтевне послове, праве се паузе током рада, а вода, сокови и сезонско воће стално су надохват руке радницима
СЗК. – Петровданске жеге Србију нису мимоишле ни овај пут. Републички хидрометеоролошки завод најавио је најтоплији дан у години и температуру до 40 степени Целзијуса. Лекари опомињу да се није шалити са упеклом звездом, па се они који могу штите од ње на плажама Борског језера, крај градског базена, у хладу паркова и станова. Међутим, бројни су они који и на овим екстремним температурама морају бити на радном месту. Рудари на коповима у Бору и Мајданпеку, флотери, топионичари и остали треба да обаве уобичајене послове и по тропским врућинама, па Србија Зиђин Копер води рачуна о томе имајући у виду да су пред њима захтевни планови.
Како сазнајемо од челних људи рудника и металуршких погона, рударима на коповима у Бору и Мајданпеку, флотерима и топионичарима подељене су велике количине хладне воде и сокова, али и лубеница.
О мерама заштите људи на летњој припеци повело се рачуна са првим озбиљнијим врућинама почетком месеца. Проверени су и оспособљени системи расхлађивања у камионима, багерима, булдозерима и осталим рударским машинама, а надзорно-техничко осбоље води рачуна да они који раде на отвореном (минери, палиоци, електричари, људи на одводњавању) повремено одмарају склањајући се у хладовину. Не улази се у неке презахтевне послове, праве се паузе током рада, а вода и сезонско воће су надохват руке.
– Придржавамо се свих законских одредби и упутстава ресорног министарства, па радницима који обављају послове на отвореном препоручујемо да праве чешће паузе и уносе доста течности. Организовали смо и поделу безалкохолних напитака, воде и воћа свим радницима – каже Драшко Поповић из мајданпечке Службе безбедности и здравља на раду.
Вода, сокови и лубенице стигле су данас и до најудаљенијих радилишта на површинском копу у Мајданпеку. Док је заривао челичне зубе багера у обрушену руду са „Чока Мускала“ багериста Саша Крачуновић испричао нам је и шта су искушења његове професије. – Веома је тешко радити на високим температурама. У односу на колеге које целу смену проведу на сунцу, нама багеристима је мало лакше јер су машине климатизоване. Компанија се труди да механизацију редовно одржава и да клима уређаји у кабинама буду исправни, а свакога дана стижу нам воће и вода, што нам много значи – рекао нам је Крачуновић.
Крачуновићеве колеге, минер Драгиша Пунђијевић и руководилац на одводњавању Слободан Мишић, шихту зарађују директно на сунцу. Обојица кажу да са собом увек имају флашицу воде и да их „безбедњаци“ редовно обилазе, доносе хладну воду и освежење у виду неког сезонског воћа.
У хладовини корпе „белаза 5“, док одоздо бије врелина мотора овог тешкаша, возач Дамир Новаковић казао нам да је у кабини камиона „друга прича“. – Клима ради, па се летња припека може издржати.