Удвостручен број добровољаца у акцији пошумљавања
Поносна сам на колеге и чињеницу да је у нашим редовима све више оних који схватају колико су шуме важне, каже Сандра Барбуловић. – Зашто су шуме еколошке фабрике и чувари природе објашњено је и најмлађим становницима Мајданпека за које су представници Србија Зиђин Копер уприличили едукативну радионицу
МАЈДАНПЕК. – Требало је да стотинак запослених у мајданпечком огранку Србија Зиђин Копер посади данас, на Међународни дан шума, хиљаду младица црног бора на брани 1 јаловишта „Ванчев поток“. Међутим, пошто се број горана-волонтера удвостручио, Одељење за заштиту животне средине у Руднику бакра Мајданпек одлучило је да свим добровољцима изађе у сусрет, па је уместо хиљаду посађено две хиљаде младица четинара.
–Србија Зиђин Копер традиционално на овај дан организује акцију пошумљавања, али смо ове године пријатно изненађени одзивом добровољаца. Рачунали смо на око 100 запослених и припремили хиљаду садница црног бора, али се пријавио двоструко већи број волонтера, па смо донели одлуку да и број садница дуплирамо. Поносна сам на колеге и чињеницу да је у нашим редовима све више оних који схватају колико су шуме важне – рекла нам је руководилац Одељења за заштиту животне средине у Руднику бакра Мајданпек Сандра Барбуловић.
Зашто су шуме еколошке фабрике и чувари природе објашњено је данас и најмлађим становницима Мајданпека. Представници компанијског одељења заштите животне средине уприличили су за малишане вртића “Марија Мунћан” едукативну радионицу о значају шума, поделили им пригодне поклоне и научили их шта је рециклажа.
–Деци смо кроз игру показали како да правилно рециклирају и штеде папир и указали им на значај очувања животне средине. Објаснили смо им да шуме прочишћују воду, пружају живот биљкама и животињама, штите градове и села од поплава, снабдевају водотокове, чувају тло и штите га од ерозија, исушивања, клизања. Поклонили смо им и по једну садницу црног бора, коју ће са родитељима или васпитачима моћи да посаде где год желе, а на крају дружења положили су и „еколошку заклетву“ – додала је Барбуловићева.
Колико је важно озеленити простор без шума, говори нам рачуница да је просечном човеку потребно око 740 килограма кисеоника годишње. Да би се произвело довољно кисеоника за једну особу, потребно је седам или осам стабала. Зато је посебно важно да очувамо и одржавамо шуме, а и да посадимо стабла тамо где их најмање има. Стара кинеска пословица каже да је „најбоље време за садњу дрвећа било пре 20 година, а да је друго најбоље време сада.“