Управни одбор Пројекта “нова топионица” једногласно потврдио рок за завршетак посла
Дан од историјске важности за Србију и РТБ – 23. децембар
РТБ. – У самом финишу изградње нове топионице и фабрике сумпорне киселине у Бору, све уговорне стране у овом, како рече генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски, важном државном пројекту, пројекту који је подједнако битан и у економском и у еколошком смислу, састале су се још једном у Бору и једногласно потврдиле механички завршетак „нове топионице“ до 23. децембра. Управни одбор Пројекта закључио је на данашњој седници да више не постоји ни најмања опасност да ће планирани рок бити пробијен и да се, зато, јавности може недвосмислено саопштити да ће то бити дан када ће сви радови бити окончани.
–Биће то дан од историјске важности за овај град, грађане Бора и мештане околних села, али и за целу Србију – казао је новинарима Спасковски. – Суочавали смо се током изградње нове топионице и фабрике сумпорне киселине са много проблема, а они су, пре свега, били објективне природе јер смо градили brown-field инвестицију. Док је постојећа топионица радила и обезбеђивала приход Басену, поред ње је ницала нова, превезивали су се каблови и цевоводи, варило се, секло и бетонирало, све тик уз старо постројење. Зато желим јавно да похвалим све учеснике у овом пројекту, почев од SNC Lavalina, који нам је и довео инвеститора за off-shore компоненту – EDC банку, затим Outotec, испоручиоца технологије и опреме за нову топионицу, и Енергопројект, нашу најмоћнију грађевинску и машинску компанију. Наравно, велико хвала и басенским кадровима који су учествовали у пројекту и допринели његовом завршетку у року – рекао је генерални директор РТБ-а Бор.
Истичући посебну захвалност Влади Србије и њеном премијеру Александру Вучићу за, како је рекао, несебичну помоћ, будно праћење и подстрек, Спасковски је нагласио да ће радом нове топионице бити повећан бруто друштвени производ Србије, а пре тога и приходи РТБ-а.
–Захвалио бих се Спасковском што нам је омогућио да испоручимо овакву опрему и технологију и то на начин који је описао, дакле као brown-field инвестицију, а велико хвала и свим извођачима и подизвођачима радова који су SNC Lavalinu помогли да пројекат доведе до краја – казао је Етјен Кабана, потпредседник канадске компаније.
Тони Коркран из финског Outoteca оценио је да је кључ успеха пројекта „нова топионица“ блиска и добра пословна сарадња између свих уговорних страна. – Јесте ово тежак пројекат и компликован посао али, без обзира на то, ми данас не бисмо били тако близу коначног циља да у протекле три године нисмо успоставили, и све време одржавали, блиску и добру сарадњу – казао је Коркран.
–Данас када сви заједно, без икакве разлике у мишљењу, можемо да констатујемо да ћемо нову топионицу и фабрику сумпорне киселине завршити до 23. децембра, у име Енергопројекта могу да кажем да ми је била част што смо део овог пројекта. Радити и градити нову топионицу доживљавам као дуг према Србији. Заједно смо са РТБ-ом пролазили кроз тешке фазе и поднели много жртава, али ћемо се од данас, као војници када говоре о служењу војног рока, сећати само оних лепих догађаја – рекао је директор београдског Енергопројекта Владимир Миловановић.
Задовољство што је учествовао у, како се изразио, једном од највећих инвестиционих пројеката у југоисточној Европи, није крио ни проф. Бранислав Ивковић. У име Грађевинског факултета у Београду, односно институције којој је поверен надзор над пројектом „нова топионица“, рекао је: – Пројекат је од изузетног значаја за Бор и Србију из два разлога. Један је екологија, која ће Боранима донети чисто небо, а Србији довољно сумпорне киселине која је један од основних елемената за производњу вештачких ђубрива. С друге стране, РТБ Бор ће са новом топионицом удвостручити производњу. Завршавамо, дакле, изузетно тежак пројекат, пројекат велике инвестиционе вредности, али пројекат који сутра отвара нова радна места и представља озбиљан технолошки развој за Србију – оценио је професор Ивковић.