Култура
Уз 65. рођендан „Колектива“
Најдужа прича о српском бакру
Сто девет година се у Бору копа и топи руда бакра, сребра и злата. Подаци кажу да је за то време (закључно са 2011. годином) уклоњено 1.820 милиона тона раскривке да би се дошло до 750 милиона тона руде из које је извађено 3,353 милиона тона бакра, 155,5 тона злата и 971 тона сребра. Овим није искоришћена ни половина рудних потенцијала Бора и Мајданпека, пошто оверене резерве износе око 1,38 милијарди тона руде у којој је преко пет милиона тона бакра, 202 тоне злата и 1.477 тона сребра. Ако се годишње искористи по 26 милиона тона, то је за још 50 година рударења, а нова етапа геолошких истраживања већ озбиљно помера те границе даље у будућност.
Главни уредници
- Милева Милентијевић
- Никола Рачић
- Миодраг С. Милосављевић
- Мирослав Марићевић
- Миодраг Ваљевић
- Драгош Жунић
- Момчило Станковић
- Радослав Терзић
- Мирослав Михајловић
- Славиша Петровић
- Јасмина Станојевић
- Љиљана Голубовић
- Милољуб Милошевић
- Љубиша Алексић
Награде и признања
- Награда „Инжењер Шистек“
- Повеља Већа Савеза синдиката Србије
- Повеља ослобођења града
- Орден Републике са бронзаним венцем
- Октобарска награда Бора
- Велика повеља УНС и КНУПС
- Златна плакета Мајданпека
- Повеља Удружења новинара Србије
- Плакета Већа Савеза синдиката Србије
Причајући ту најдужу причу о борском, односно српском бакру, сребру и злату, лист је својим написима пратио спиралу успешности Басена, која се након политичких, економских и свих других превирања двехиљадите стрмоглавила на најниже гране. Последње четири године „Колектив“, на срећу, бележи васкрснуће и преображај посрнулог дива у модерну компанију којој не фали име, већ резултати. Они су после пола деценије безнађа, поново ту. Захваљујући подршци државе обновљени рудници крче пут ка бакру кроз милионе тона (дуго заобилажене) јаловине, а нова топионица и фабрика сумпорне киселине расту наговештавајући нову еру индустрије бакра која ће овом крају наредне године вратити небо без сумпорног дима.
Уређивачки оријентисан на производне планове и све што прати њихово остваривање, на рударе и металурге који се боре да то постигну, на стручњаке пред изазовима нових технологија, на младе који треба да „носе“ компанију у новом столећу, „Колектив“ настоји да прати и ту већ незаобилазну нит одрживе производње метала која ће им доносити хлеб, али неће отимати чист ваздух, воду и здравље. Прати и све бројније акције друштвено одговорне компаније која је, сем пристојних зарада за око пет хиљада запослених, донела, и донеће, Бору и Мајданпеку још много тога што живот у њима поново чини достојним човека у новом веку.