Жене РТБ-а: Јасмина Грујић (кривељска флотација)
Бакру за петама
Јасмина Грујић седму годину ради у техничкој припреми кривељске флотације и узорковањем руде, пулпе, концентрата, настоји да инжењерима достави поуздане податке како би се што више бакра, сребра и злата из, иначе, сиромашних руда нашло у кнцентрату
ФЛОТАЦИЈА „ВЕЛИКИ КРИВЕЉ“. – Модернизацијом кривељске флотације много тога у овом погону је аутоматизовано, али се не може без послова које обавља једна вредна, сложна, а богме и лепа дружина у њеној техничкој припреми. Случај је хтео да у смени затекнемо исто друштво као и прошле године: Виолету Пиљевић, Јасмину Грујић и Ану Адамовић, па пошто смо лане представили прву од њих, сада смо настојали да боље упознамо Јасмину. Имајући у виду да је посао кривељских флотера да из сиромашних руда ухвате што више бакра, сребра и злата, узимање узорака из процеса и њихова анализа, чиме се оне баве, мора бити крајње прецизно јер се на основу тога подешава прерада милиона тона руде. А, дозволити да ови вредни метали, након процеса који много кошта и траје, уместо у концентрату, заврше у јаловини, свакако не жели ни једна од њих. Отуда оно што им је поверено обављају крајње савесно. Уосталом, на основу параметара које су оне одредиле, овде су калибрисани најновији уређаји.
Јасмина је рођена у Бору, а живи у оближњем Бучју и путује сваки дан, зими и лети. По струци је машински техничар, али седму годину ради у кривељској флотацији, с тим што је прве три године била у погонској лаборатрорији а онда је прешла у техничку припрему. Иако машинац, брзо је научила посао од старијих „флотерки“ јер ју је, каже, баш занимао. Овде се тросменски ради, али она је само у првој смени, пошто су јој деца још мала, а самохрана је мајка.
Аутоматика је побољшала искоришћења метала и машина у флотацији, олакшала послове, али више инжењерима, који сада имају све на екрану, него нашим саговорницима у припреми, јер оне и даље узимају узорке тамо где то не чине уређаји. Узимају их ручно по устаљеној процедури – руду са трака којима стиже, пулпу на излазима из млинова, дефинитивни концентарт на крају процеса. У лабораторији техничке припреме постоји читав низ малих машина које су заправо флотација у малом. На њима инжењери симулирају и припремају прави процес, побољшавају га.
И, после једног таквог „пуног“ радног дана Јасмина путује у своје Бучје да би сутра зором поново била на радном месту: – У селу се, најпре, видим са дечицом – прича нам о том делу свог живота. – Видим шта им треба, шта им фали, спремим шта они воле јер – они су ми у првом плану! Позабавимо се и домаћим задацима, а како живим код родитеља, волим да радим и у башти. Ипак, посао у флотацији за мене је био спас. После средње школе седам година сам радила у сеоској продавници, било је то тешко и незахвално.