Две Зиђинове компаније на међународној конференцији „Дијалози о Кини” представиле резултате концепта друштвено одговорног пословања
Меги Хуанг: У наредних седам година планирамо да инвестирамо четири до пет милијарди долара и до 2030. достигнемо годишњу производњу пола милиона тона бакра, што би Србију учинило највећим произвођачем бакра у Европи. Све то пратиће развој употребе соларне енергије, ефикаснија рударска опрема и највиши еколошки стандарди. – Директорка Канцеларије за прекоокеанске операције Зиђин Мајнинг Групе у Београду рекла и да је Зиђин досад уложио четири и по милијарде долара у аквизицију и развој два пројекта у Србији, чиме је позиција наше земље у европској рударској индустрији знатно унапређена
БЕОГРАД. – У организацији Института за међународну политику и привреду и Института за европске студије Кинеске академије друштвених наука, у Београду је (10. и 11. октобра) одржана конференција „Дијалози о Кини“. Највећи научни скуп о Кини у Европи отворили су министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић и амбасадор Кине у Београду Ли Минг који су заједно поручили да, промовишући отворену дебату о савременим геополитичким изазовима, Србија остаје место сусрета Истока и Запада. На дводневној конференцији, која је окупила истакнуте стручњаке, дипломате и научнике из 27 земаља широм света, запажену презентацију и панел дискусију имали су представници две Зиђинове компаније.
Односи Кине и Србије би могли постати модел међународних веза у новој ери
Теме ове конференције покривају многе аспекте односа Кине са иностранством, са богатим садржајем и широком визијом. Верујем да ће то играти кључну улогу у помоћи Србији и европским академским круговима да боље разумеју Кину, казао је амбасадор Ли Минг и похвалио кинеске компаније које послују у Србији и доприносе унапређењу билатералних односа.
-Данас свет пролази кроз дубоке промене и људско друштво се сусреће са сложеним изазовима. Суочена са глобалним пејзажом у коме су се испреплетале промене и хаос, Кина је посвећена светском миру, стабилности и напретку. Тежи пријатељству и сарадњи са другим земљама на основу пет принципа мирољубиве коегзистенције и промовише изградњу односа између великих земаља који карактеришу миран суживот, општа стабилност и уравнотежен развој. У спољним односима Кине Србија заузима посебан положај. Две земље имају сличне идеје, заједнички ум и чврсту основу челичног пријатељства. У мају ове године посета председника Си Ђинпинга Србији била је пун погодак. Србија је постала прва европска држава која је са Кином изградила комуну заједничке будућности, што је у потпуности показало да су кинеско-српски односи стратешке, посебне природе и на високом нивоу. Кина је вољна да ради са Србијом на даљем спровођењу важних резултата посете председника Си Ђинпинга и важног консензуса који су постигли шефови две државе, како би традиционално пријатељство две земље сијало новим сјајем и промовисало Кину. Односи Кине и Србије би могли постати модел међународних веза у новој ери – рекао је амбасадор Кине Ли Минг.
Србија Зиђин Копер и Србија Зиђин Мајнинг представиле су концепт друштвено одговорног пословања (corporate social responsibility, CSR) и осврнуле се на кључне резултате у области одрживог развоја, заштите животне средине и унапређења локалних заједница. О резултатима сарадње успостављене крајем 2018. године са Србијом, на посебној панел дискусији говорила је директорка Канцеларије за прекоокеанске операције Зиђин Мајнинг Групе у Београду Меги Хуанг, а ЦСР извештаје две Зиђинове компаније јавности су презентовали генерални менаџер ЦСР сектора у Србија Зиђин Копер Џанг Јиченг и заменик генералног директора Србија Зиђин Мајнинг Јанг Јуанкун.
Истакавши да Зиђин Мајнинг Група, која послује у 16 земаља света, у Србији има два велика рударска инвестициона пројекта – Зиђин Копер, некадашњи РТБ Бор и Зиђин Мајнинг са рудником Чукару Пеки, директорка Канцеларије за прекоокеанске операције Зиђин Мајнинг Групе у Београду рекла је да компанија Србију сматра изузетно важном за пословање, а доказ је то што је бизнис центар целе групе прошле године пресељен у Београд.
– Зиђин је од 2018. уложио четири и по милијарде долара у аквизицију и развој ових пројеката, чиме је позиција Србије у европској рударској индустрији знатно унапређена. Данас Србија „држи“ 18 одсто европске производње бакра и друга је на листи највећих произвођача овог метала на старом континенту – казала је Меги Хуанг.
Она је додала да је у технолошко унапређење и управљање животном средином у топионици и рудницима бакра у Бору досад инвестирано више од 2,89 милијарди долара, претварајуц́и их у „зелене руднике“ који испуњавају европске стандарде. Нагласила је да су емисије сумпор-диоксида смањене и да је квалитет ваздуха знатно побољшан.
–Према званичним подацима, 2023. је просечна концентрација сумпор-диоксида на мерним станицама око топионице износила само 10,6% утврђене границе квалитета ваздуха, што представља смањење од преко 50% у односу на нивое забележене пре доласка Зиђина. Број дана када је сумпор-диоксид прелазио регулаторне границе је са 156 дана у 2014. пао 2024. године на – нулу!
Директорка Канцеларије за прекоокеанске операције Зиђин Мајнинг Групе у Београду подвукла је да је компанија уложила преко 340 милиона америчких долара у заштиту животне средине, рекултивисала више од 4,33 милиона квадратних метара земљишта и у настојању да помогне обнову екосистема посадила 857 хиљада стабала.
–Улагања се настављају, па у наредних седам година планирамо да инвестирамо четири до пет милијарди долара и до 2030. достигнемо годишњу производњу пола милиона тона бакра, што би Србију учинило највећим произвођачем бакра у Европи. Све то пратиће развој употребе соларне енергије, ефикаснија рударска опрема и највиши еколошки стандарди – закључила је Меги Хуанг.
Генерални менаџер за ЦСР у Србија Зиђин Копер Џанг Јиченг нагласио је да је компанија у протеклих пет година постала покретачка снага привредног развоја целог Борског округа.
Србија остаје посвећена јачању економске сарадње са Кином
Министар спољних послова у Влади Србије Марко Ђурић рекао је на конференцији да је вредност извоза Србије у Кину достигла 6,6 милијарди долара и нагласио да наша земља снажно подржава иницијативу „Појас и пут“. Уз поруку да Србија задржава неутралну позицију и пријатељске односе са свим земљама, Ђурић је подвукао да је Србија прва европска земља која је изградила чврсте односе и стратешко партнерство са Кином.
Ђурић је подсетио на изузетне пријатељске односе два председника, као и на све предности сарадње у оквиру Споразума о слободној трговини који је потписан приликом овогодишње посете кинеског председника Србији.
– Удруженим напорима српских и кинеских радника прошле године произведено је више од 100 хиљада тона бакра и две и по тоне злата, у вредности 932 милиона долара. Компанија је дала укупан друштвени допринос локалној заједници у том периоду од 845 милиона долара, запослила више од три хиљаде нових радника и креирала више од девет хиљада радних места. Просечна нето плата запослених у Србија Зиђин Копер је 144 хиљаде динара, што је 87 одсто више него 2018. када је Зиђин дошао у Србију. Инвестиције у заштиту животне средине у том периоду, у износу преко 300 милиона долара, довеле су до рекултивације три милиона квадрата деградираног земљишта у Бору и Мајданпеку и знатног побољшања услова за рад свих 6.000 радника. Године 2023. завршене су реконструкција и техничко проширење топионице и коначно је решен проблем загађења ваздуха сумпор-диоксидом. Угаљ и мазут који су раније коришћени као гориво замењени су природним гасом, чиме је у великој мери смањена емисија угљен-диоксида. „Рударство за боље друштво“ је наша мисија и остаћемо предани томе у будућности – нагласио је Џанг Јиченг.
Заменик генералног директора Србија Зиђин Мајнинг Јанг Јуанкун оценио је да је 2023. била изузетно успешна година за рударску компанију која управља првим зеленим рудником у Србији.
–Као лидери у одрживом зеленом рударству постигли смо изванредне пословне резултате и постали највећи извозник у Србији. Извоз, који премашује милијарду долара, али и приходи, технолошке иновације и друштвена одговорност, донели су нам престижну награду Привредне коморе Србије за пословни успех и статус једне од 100 најбољих компанија у југоисточној Европи. Србија Зиђин Мајнинг је увела три кључна ЕСГ стандарда 2023. и тако постала прва компанија у Србији која је усвојила СА8000 стандард друштвене одговорности – рекао је Јуанкун. Он је додао да је ова компанија уложила 89 милиона долара у заштиту животне средине и 2,88 милиона долара у иницијативе за развој локалних заједница.
Говорећи о будућим плановима, Јуанкун је као циљеве навео повећање капацитета обновљиве енергије, посебно кроз развој соларних енергетских постројења, и увођење свеобухватних еколошких планова. Притом је изразио наду да ће планирана инвестиција у износу 36 милиона долара у наредних пет година додатно побољшати квалитет живота у локалним заједницама.
–Наш циљ је да постанемо узор за „зелене руднике“ у Европи и поставимо стандарде као пионирска рударска компанија која се залаже за нискоугљеничне и еколошки прихватљиве праксе, друштвену одговорност, здравље, безбедност и одрживи развој – нагласио је Јуанкун.
Резултати две Зиђинове компаније у области друштвено одговорног пословања, који су јавности представљени на четвртој конференцији „Дијалози о Кини“ у Београду, показали су да ће уз планове за даља улагања у одрживост, обновљиве изворе енергије и развој локалне привреде, али и амбицију да пословање ускладе са највишим стандардима друштвене одговорности и еколошке одрживости, Србија Зиђин Копер и Србија Зиђин Мајнинг остати кључни актери у рударском сектору Србије.