ФРП-радионица шири производни асортиман
Фибергласом освајају тржиште
Планирано да се, у сарадњи са Електролизом, све постојеће бетонске каце у новој електролизи (672) временом замене овима од фибергласа. – Сами освојили програм производње цеви пречника 500 мм. – М. Миљуш: Јављају нам се заинтересовани за олуке, резервоаре отпадних вода, а у пољопривреди за ђубриво и наводњавање, и ту видимо нашу шансу
РТБ. – Из радионице за производњу елемената од фибергласа 24. септембра „изашла“ је и друга каца од овог „материјала будућности“ и „кренула“ пут Електролизе. Наиме, када су крајем априла завршили све обавезе према „новој топионици“, односно гасоводе који треба да се уграде у нову фабрику сумпорне киселине (цеви, делове за мокре електрофилтере и торњеве за скрубирање гаса), овде су почели да размишљају, али и траже одговор на питање шта даље. Кренули су у интензивне разговоре, да би видели где би њихови производи могли да се примењују. Први корак била је израда облоге за бетонску кацу (дебљине четири-пет милиметара) у Електролизи која је досад показала одличне резултате.
– Уместо полипропиленске ставили смо облогу од фибергласа („ојачана“ пластика) која већ шест месеци ради без икаквих проблема, али ћемо и даље пратити колико ће трајати. После смо направили и две каце потпуно од фибергласа. У старој и новој електролизи има укупно 1.300 ћелија, од којих раде 300-400. Планирано је да се, у сарадњи са Електролизом, све постојеће бетонске каце у новој електролизи (672) временом замене овима од ФРП-материјала. Сада смо комплетирали две ћелије које „иду“ у пару. Погледали смо шта бисмо још могли да радимо у овом погону. Осим каца, тамо има елемената (цеви) од ПВЦ-а и полипропилена који би могли „уступити“ место нашим од фибергласа, а били би квалитетнији и дуготрајнији. Недавно се јавио и Пометон-ТИР где има 16 каца које би се могле заменити. Такође и у „Церову“ и Флотацији „Велики Кривељ“ постоје места где бисмо могли да уградимо или заменимо цеви овима од фибергласа. Ту је и могућност њихове примене у другим басенским погонима (Топионица, Енергана), али и у „Водоводу“, ЈКП „Топлана“ – каже Милорад Миљуш, руководилац ФРП- радионице.
Међутим, ни овде се нису зауставили када је реч о проширењу асортимана производа и налажењу могућности за њихов пласман на домаће тржиште, као и потенцијалних купаца, пре свега у РТБ-у, али и у граду. Недавно су завршили своју „личну карту“ – каталог производа, а планирају и наступ у медијима. Наш саговорник притом подсећа да је реч о јединој фабрици у земљи (али и на Балкану) која може да израђује велике елементе од фибергласа – материјала који се због одличних карактеристика све више примењује у грађевинској и авиоиндустрији.
– У августу смо урадили цеви (пречника 900 милиметара, укупне дужине 160 метара) за понтонски мост на Борском језеру. За потребе ремонта у Фабрици сумпорне киселине завршили смо цев за гасовод. Са СНЦ Лавалин-ом смо усвојили програм цеви у распону од 900 мм до 5.100 мм, а сада смо сами освојили и оне од 500 мм. У наредном периоду планирамо да радимо још тање цеви. Јављају нам се заинтересовани за олуке, резервоаре отпадних вода, а у пољопривреди за ђубриво и наводњавање. Ту видимо нашу шансу. Полако сазревамо као радна јединица (у саставу Топионице) и сматрам да ФРП-радионицу очекује светла перспектива – оптимистички закључује Миљуш.
Осим цеви, урађена су и два мања тобогана (један је поклоњен СПЦ-у „Младост“, а други је своје место нашао на дечијем игралишту у граду) и санирани поједини делови великог тобогана на борским отвореним базенима.
1 Comment
Leave a reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
Poštovani fiberglas se koristi za izradu lansirnih cevi za vatromete,firma MIRNOVEC za koju izvodim vatromete mesecima je zainteresovana da poseti Bor i obiđe fabriku kako bi eventualno uspostavili tehničku saradnju,eto ponude,moj broj telefona je 064 129 73 56.možemo kontaktirati.Pozdrav.