Музичко вече кинеско-српског пријатељства у хотелу “Језеро” на Борском језеру
Фузија различитих музичких жанрова, језика и јединственог музичког перформанса
БОРСКО ЈЕЗЕРО. – У хотелу “Језеро” на Борском језеру (26. јуна) одржан је музичко-сценски перформанс професора Донг Ђинминга. Овај догађај, организован у сарадњи са Институтом “Конфуције” у Нишу и Србија Зиђин Копер, био је прави празник за љубитеље уметности и културе.
Донг Ђинминг је виртуоз на источном музичком инструменту који је зове “ерху”. Ерху је кинеска виолина са две жице, а реч је о традиционалном гудачком инструменту који користе различите етничке групе у Кини. Познаваоци кажу да тонови које произведе ерху могу да дочарају нежност или огромну снагу, па се овај инструмент подједнако користи и у традиционалним и савременим музичким аранжманима, као што су поп, рок, џез и примењена музика.
Професор Донг, који је и заменик декана Факултета уметности и наука Јангце у Нањингу у Кини, одушевио је присутне експресивним наступом. Врхунац вечери био је заједнички наступ са колегама из Словеније, перкусионистом Крисом Колатом и клавијатуристом Дамиром Мареком. Они су заједно одсвирали традиционалне и савремене композиције „Јасмин“ и „Музика у стилу Синђанга“, као и српске песме „Тамо далеко“ и „Хајде, Јано“.
Донг Ђинминг рекао је новинарима након концерта да је први пут у Бору и Србији и да је балканска музика знатно другачија од кинеске.
–Управо та различитост даје чар коју желим да приближим кинеској и српској публици. Веома сам захвалан Институту „Конфуције“ у Нишу и компанији Зиђин Копер што су ми пружили прилику да свирам у Бору и представим кинеску музику народу Србије. Због тога смо колеге из Словеније и ја наступали са великим задовољством и страшћу. Сада сам у прилици да комбинујем балканску и кинеску музику и да сјајне музичке тонове пренесем у Кину као што сам то учинио у Србији, односно Бору. У непрестаној сам потрази за инспирацијом и желим да што више научим о српској музици – казао је професор Донг.
Организатор се потрудио да професору Донгу друштво на сцени праве и локални извођачи, па су посетиоци уживали и у звуцима фруле, хармонике, виолине, кларинета и у влашком колу.
– Ово музичко вече представља симбол дугогодишњег пријатељства између Кине и Србије. Компанија ће наставити да негује и подржава културну размену измеду Кине и Србије, јачајући везе два народа кроз уметност и заједничке пројекте – изјавио је генерални менаџер за корпоративну одговорност у Србија Зиђин Копер Џанг Јиченг и нагласио да се нада да ће компанија бити у прилици да овакве догађаје организује и убудуће.