Седма секција као нова
После две и по деценије у Флотацији РБМ-а
Још једна велика млинска секција повећаће капацитет и дати сигурност преради. – Оспособљавање ВИИ секције обављено темељно, са искуством свих претходних. – Следећа мета је пета секција
РБМ. – Вишемесечни рад на “подизању” седме секције у Флотацији мајданпечког Рудника бакра уродио је плодом, тако да је питање дана када ће, као значајна подршка повећању капацитета и стабилности прераде, бити укључена у процес производње. Пробе и тестирања обављени средином априла показали су да су запослени у електро и машинском одржавању Флотације одлично обавили одговоран посао и да за први учинак још једне велике секције, која је од 1990. године изван производње, треба сачекати још само испоруку великог зупчаника.
– Пошто је све остало спремно – електромотор је на позицији, редуктор је склопљен са новим зупчаницима и лежајевима, припремљен је систем подмазивања редуктора, као и систем подмазивања отвореног зупчастог пара – тако да је до пуштања у рад седме секције након испоруке великог зупчаника З188 потебно само пет дана – рекао нам је Јовица Анђеловић, помоћник генералног директора РТБ-а за нове развојне програме. – Толико је потребно да се пусти у пробни рад млин са куглама и одмах после тога убрзано и комплетна секција са материјалом. Почев од хале гребача, хале испод бункера ситне руде оспособљене су за рад, тестиране и испробане, допремна и трака до допремне главне траке за шаржирања млина са шипкама. Вага на допремној траци је уграђена и тестирана материјалом, тако да је све припремљено до млина са куглама.
Подизање седме секције за РБМ има посебан значај јер директно утиче на повећање капацитета, а постиже се већа сигурност у раду, наглашава и Јелена Ђурић, управница Флотације. – Све је урађено изузетно квалитетно, што ће потврдити пуштање у рад. Уз врло малу помоћ извођача са стране који су радили на челичној конструкцији, све радове обавила је екипа електромашинског одржавања Флотације. Исти радници који решавају много проблема у текућем одржавању, обавиили су и овај велики посао инвестиционог одржавања, односно оспособљавања млинске секције која је изван производње 25 година.
Седма секција има посебан значај да се бункер ситне руде испред шаржирања свих млинских секција, почев од пете до 11., држи у континуитету. До сада је била шеста, празан део бункера, па онда од осме до 11. Сада се обезбеђује континуитет и тако омогућава боље пуњење свих млинова издробљеном рудом, што ствара услове за повећање капацитета млинова.
У плану је и оспособљавање В секције – у току су припремне активности, али ће то захтевати пет до шест месеци активног рада. Јер, РБМ има велики број млинова и то га разликује од „Кривеља“ у којем су млинови капацитета до 400 тона. Тамо су три секције, а овде пет великих, са овом шест, и две мале, тако да је процес одржавања, вођења, “храњења” млинова отежан, а захтева и већи број извршилаца – објаснио нам је Анђеловић додајући да се то јасно види у делу одржавања, где су људи радили по две смене да би ово постигли.
Како се из године у годину подизао капацитет и оспособљавале млинске секције, биле су видљиве и све слабости одржавања у претходном периоду. – Сада је задатак да сви млинови дођу на номиналне капацитете – каже Јелена Ђурић. – То може да се постигне добрим дробљењем, добром технолошком дисциплином одржавања крупноће материјала који долази у млин и посебно квалитетним одржавањем свих погонских група.
Правилно одржавање свих погонских група, млинова, мотора, електромотора, редуктора, погонског зупчаника, великог зупчаника, подразумева веће трошкове, али и даје поузданост млинова за већи капацитет. – Процес сређивања свих редуктора је покренут, постојећа кућишта се санирају јер је то повољнија опција за РБМ, а већ је уигран тим који сопственим снагама обавља репарацију редуктора. Набављају се нови зупчаници и нови лежајеви. Комплетно склапање и сервисирање редуктора обављају радници одржавања и тако успевају да уштеде. Нов редуктор кошта 180-200 хиљада евра, репарирани не прелази 70-80 хиљада – сазнали смо од Анђеловића. За млинску секцију седам обезбеђени су нови зупчаници и редуктори, а у другој половини априла очекује се испорука комплетног сета зупчаника за млинску секцију осам.
Електроодржавање Флотације, иако малобројно, одиграло је важну улогу у подизању седме секције. – Од краја фебруара до ових дана радили смо сваког викенда, понекад и две смене непрестано – каже Ивица Јакша, координатор електроодржавања, показујући нов фреквентни регулатор хидроциклонских пумпи седме секције. – Реч је о новој опреми. Она обезбеђује већу поузданост и могућност регулације броја обртаја хидроциклонских пумпи, што до сада нисмо имали.
Ратко Благојевић, инжењер електроодржавања, истиче да је најважније што су послове завршили на време: – Како смо уградили фреквентне регулаторе, тако смо обновили и високонапонске ћелије где смо уградили нове високонапонске прекидаче Еволис.