Прикупљају се понуде за рушење старе топионице
„Стара дама“ у старо гвожђе
Рушиће се производна линија број један, тачније сви делови старе топионице који нису у функцији нове (реактор, пламена пећ, котао-утилизатор, три електрофилтера, гасоводи и комплетна пратећа инфраструктура), као и линија К-2 у Фабрици сумпорне киселине. – Процењена количина материјала који треба да се сруши: 13.000 тона челика, 400 тона олова, 6.000 тона армираног бетона и 3.500 тона опеке. – Оставиће се опрема и делови конструкције који могу да се искористе у басенским погонима, а који не могу продаће се по тржишним ценама
ТОПИОНИЦА. – Рушење старе топионице тренутно је у фази уговарања. Наиме, у току је поступак за прикупљање понуда, како нам је рекао Зоран Васковић, главни машински инжењер за Топионицу и Сумпорну, упућени су тзв. позивни захтеви фирмама које се тиме баве. Потенцијални извођачи радова на уклањању старе топионице су у обавези да најпре ураде пројекат рушења, на основу којег ће се обезбедити дозвола Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
– Овом важном послу приступили смо из неколико разлога: први је обавеза према канадској ЕДЦ банци да бисмо задовољили еколошке критеријуме, други је тај што преко пламене пећи старе топионице коју рушимо треба да прође противпожарни пут који је услов да бисмо добили противпожарну сагласност и трећи је да више нема потребе да она ради. Након демонтаже опреме и уклањања свих делова, на том месту ћемо обавити рекултивацију тла (замена закисељеног земљишта) и оплемењивање околине.

Сви радови обављају се под строгим надзором служби безбедности и здравља на раду, јер је реч о деликатном и одговором послу. Сигурност је на првом месту, па је сваки корак унапред испланиран и потом опрезно изведен.

У старој топионици, по речима Васковића, има доста опреме која ће се демонтирати и складирати у магацинима, јер постоји могућност да се искористи у басенским погонима (мотори, дуваљке, пумпе, измењивачи). Конструкција и делови опреме који неће моћи да се употребе у комбинату бакра, по пројекту, у почетку ће се складирати на местима одређеним за то, а након тога продати по тржишним ценама. Пошто у старој топионици има и грађевинског отпада, заједно са службама за екологију ТИР-а и РТБ-а обавиће се његова класификација и уклањање у складу са правилницима и позитивним законима који важе у Републици Србији. – Обавеза извођача радова је да направи и детаљан динамички план, који ће бити саставни део уговора. Очекујемо да се рушење обавезно заврши у току идуће годин, а наш циљ је да то буде што пре због свих разлога које смо навели – закључио је Васковић.