Сликари и љубитељи сликарства одушевљени гостопримством и организацијом ликовне колоније
Пет звездица за “Зиђин Арт”
Педесет сликара и љубитеља сликарства из Србије током четири дана проведена на Борском језеру насликало више од 50 уметничких дела. У хладу борове шуме која окружује хотел “Језеро”, где су били смештени, учесници ликовне колоније завршавали су слике, дружили се и размењивали искуства. – Захвалила бих Зиђину за ову прилику, зато што се у нашој земљи мало пажње посвећује уметницима и уметности, каже Ирена Тасић из Лесковца, која је ове године завршила мастер на Факултету уметности у Нишу, одсек „графички дизајн“
БОРСКО ЈЕЗЕРО. – Пет звездица за “Зиђин Арт”! Овако је ликовну колонију оценила Земунка Александра Дух, која је и прошле године била учесница.
–Зиђин је 2023. године покренуо ликовну колонију, обећали су тада да ће постати традиционална и, ево, обећање су одржали јер се други пут састајемо на Борском језеру. Ова колонија је са пет звездица, јер су се из организације Зиђина трудили да нам удовоље и да буде ексклузивна на неки начин, пријатна и уз диван смештај и околину. С друге стране, ми смо се потрудили да им оставимо лепе слике. Овде су дивни уметници, има много лепих слика и чини ми се да ће ове године настати боља дела – рекла је Александра Дух.
Млада Лесковчанка Ирена Тасић, која је ове године завршила мастер на Факултету уметности у Нишу, одсек „графички дизајн“, каже да је на колонију дошла да би се забавила, упознала нове људе и доживела нова искуства.
–Захвалила бих Зиђину за ову прилику, зато што се у нашој земљи мало пажње посвећује уметницима и уметности. Одлучила сам да насликам Мајданпек и тамошњи површински коп, јер ми се град веома допао. Ушушкан је у природу, људи су пријатни и све је другачије од онога на шта се прво помисли када се спомене рудник. Многима је рудник асоцијација за нешто прљаво, тешко, гломазно, али уопште није тако. Поглед са видиковца је предиван – рекла је Тасићева.
Београђанин Добрица Обрадовић, иако иза себе има око 150 ликовних колонија у земљи и иностранству, на првом “Зиђин Арт”-у није био.
–Бор носим у срцу из неког ранијег периода, када сам у град и на Борско језеро долазио другим послом. Амбијент сам по себи носи велику инспирацију, а упознавање рудника и технологије ме је додатно мотивисало да урадим слику која представља пут бакра – од ископавања, преко транспорта до топљења. Морам да похвалим организацију, све је на врхунском нивоу. Пуно колега је дошло, што је невероватно, па морам да закључим да је по броју учесника ово рекордна ликовна колонија на којој сам био – казао је Обрадовић.
Боранка Душица Цокић је чланица Удружења ликовних уметника „Ване Живадиновић Бор“, које у граду постоји 31 годину. Каже да са задовољством учествује у раду Зиђинове ликовне колоније другу годину за редом.
–Овде су и академски сликари од којих много може да се научи, а ту смо и ми аматери, који волимо уметност и креативност. Колеге су расположене да нам дају неки савет у вези боја , композиције, ритма, па увек можемо да научимо нешто ново од њих – рекла нам је Душица.
И Мајданпечанка Татјана Карабашевић други пут учествује у Зиђиновој ликовној колонији, па је направила поређење са прошлогодишњом манифестацијом. – Сада је све присније и лепше. Углавном су овде људи који су били и прошле године, али смо се сада зближили. Насликала сам видиковац у Мајданпеку из моје перспективе. Ту су петао који призива зору, Мума Падури из митологије овог краја и видиковац као нови објекат који је Зиђин изградио у Мајданпеку – испричала је она.
Академски сликар и вајар Томислав Тодоровић, како каже, учествује „у другом сазиву“ колоније „Зиђин Арт“. Иако је из Београда, себе сматра Боранином јер у граду бакра и злата има пријатеље са којима се дружи већ 40 година.
–Од Ливнице и колоније „Бакар“ смо заједно, без прекида. Бавим се цртежом, сликом и скулптуром примарно, а овога пута определио сам се за природу Борског језера јер сам годинама стварао у фабрици. Изабрао сам воду, светлост и стакло. То су све апстрактни појмови, па је и слика апстрактна. Апстракција има своју дубину бескрајну – казао је Тодоровић.
Ликовна колонија организована је у сусрет Дану рудара Србије, а ове године окупила је 50 сликара из Београда, Ниша, Панчева, Неготина, Прокупља, Лесковца, Параћина, Зајечара, Бора, Мајданпека и Жагубице. Сви они били су од 17. до 20. јула гости хотела “Језеро” Борском језеру, где су у хладу борове шуме која окружује хотел сликали, дружили се и размењивали искуства.