Студенти јапанског Акита Универзитета посетили РТБ Бор
Традиција и нова технологија као предности Басена
Професор др Даизо Ишијама: За наше студенте било је веома корисно да на једном месту виде како функционише цео рударски систем. У оквиру пројекта из САТРЕПС – програма, на коме раде српски и јапански тимови, трудимо се да развијемо напреднију методу екстракције, искоришћења метала, и тако смањимо штетан утицај на околину и поспешимо одрживи развој. – Мирјана Антић: Након техничко-технолошке реконструкције и финансијског реструктурирања, са вишедеценијским производним искуством, РТБ Бор треба да добије још само модернији организациони концепт
РТБ. – Професор доктор Даизо Ишијама и девет студената Факултета за истраживање интернационалних ресурса Акита Универзитета, Јапан (Faculty of International Resource Sciences), посетили су РТБ Бор. До посете је дошло у оквиру међународног пројекта „Истраживање интегрисаних система за анализу урбаног окружења и унапређено искоришћење метала ради обезбеђења одрживог развоја ресурса“. Овај пројекат из јапанског САТРЕПС-програма заједно реализују Akita University, Japan Space Systems и Mitsui Mineral Development Engineering Co., Ltd. (MINDECO) из Јапана, са борским Институтом за рударство и металургију и Техничким факултетом.
–Основни циљ пројекта – како нам рече проф. др Грозданка Богдановић са Техничког факултета у Бору – јесу истраживања која доприносе решавању глобалних еколошких проблема као последице индустријског загађења. Са студентима Акита Универзитета у теренским испитивањима (земље и воде) учествују и четири борска студента са Техничког факултета, на коме су за младе Јапанце организована и предавања из области ПМС-а, пирометалуршког третмана сулфидних концентрата, производње сумпорне киселине и загађења животне средине Бора и околине. У оквиру пројекта је предвиђена и могућност да напредни студенти Техничког факултета упишу докторске студије на Акита Универзитету у Јапану.
–Вишедеценијска производна искуства РТБ-а Бор треба да добију још само модернији организациони концепт – нагласила је Антићева. – Јер, после техничке и технолошке реконструкције наших целина, извршили смо и финансијско реструктурирање РТБ-а Бор по прописима државе Србије. Сва ова побољшања перформанси треба да се окончају и кроз формалну промену његове организације, што није много битно за операције у производњи, али је веома корисно, нужно, за конкурентност будућег РТБ-а у свету. Јер, и поред тога што је високо технички и технолошки опремљен, РТБ Бор запошљава већи број људи од објективно потребног (што је реалност у Србији), а у кадровском смислу је релативно стара компанија јер се погоршавају прописи у погледу стицања услова за пензију, па нема подмлађивања.
Пошто су студенте занимали и производи, Антићева је објаснила да катодни бакар РТБ-а није регистрован на берзи у Лондону, али се као „марка Бор“ продаје без икаквих умањења премија. Злато се продаје искључиво Народној банци Србије, а сребро извози. Са новим постројењима РТБ је постао и велики произвођач сумпорне киселине, а производи и одређене количине селена који има обезбеђено тржиште, као и плави камен чија потражња расте. Ту је и спектар мањих програма на бази бакра и соли племенитих метала, као и услужна прерада концентрата и секундарних сировина по систему којим раде и јапанске топионице.
Након обиласка кривељског копа (где су могли да виде и моћне машине јапанских компанија – „комацу“-багери), флотације, нове топионице и сумпорне, професор Даизо Ишијама, захваљујући се, рече нам: – Долазимо са универзитета на коме се проучавају минерални и енергетски ресурси целог света. Ми у Јапану имамо веома мали број рудника, тако да је ово била веома добра прилика да видимо како на једном месту функционише комплетан рударски систем – ископавање, припрема минералних сировина, топљење. Овде смо дошли са жељом да сазнамо како се води рудник, како се добија бакар, и то је било веома поучно за студенте. Такође, радимо на еколошкој студији заштите околине у близини рудника. Овде смо такође имали добру прилику да разумемо мобилност елемената који су повезани са рударским активностима.