Жене РТБ-а: Јелена Маринковић Стоилковић (Електролиза)
Квалитет анода Јеленина је брига
Јелена је сада управница Електролизе, али је до скора, са још три колегинице, радила (по сменама) у Топионици. Њен задатак био је да испрати ливење и прегледа сваку аноду која се шаље у Електролизу како тамо не би правила проблеме и чекала месец дана да буде враћена. Тиме се скраћује пут шкарта, смањује проценат ретура, побољшавају искоришћења и олакшава посао колегама кој раде на електролитичким ћелијама
ЕЛЕКТРОЛИЗА. – Дипломирани инжењер металургије Јелена Маринковић Стоилковић је сада управница Електролизе, али је (до скора) радила у Топионици, и то баш тамо где се лију аноде, међупроизвод из кога се у Електролизи добија (катодни) борски бакар са четири деветке. Да би се до тих деветки стигло много је посла од флотације до рафинације, а Јелена, и њене три колегинице са којима ради по сменама, озбиљна су прерпека свему што не ваља и што као крајњи исход не може имати кавлитет. Као својеврсна спона између Електролизе и Топионице оне су, „под пуном радном опремом“, даноноћно на релацији конвертори – ливна машина, па смо и Јелену, на Сретење, затекли у топионици, пред ливење 600 до 700 анода.
Пошто нам је, најкраће, испричала шта је њен посао, замолили смо Јелену да нам каже и нешто о себи. Њени родитељи су, каже, у Бор дошли 1969. из Црне Траве, а она је рођена 1971. године, овде се школовала изабравши између очеве струке (грађевине) и металургије ово друго. Уз ТИР-ову стипендију, дипломирала је на Техничком факултету. Са супругом Слободаном, који је инжењер машинства (такође у ТИР-у), заједно је од средње школе, а ћеркица Невена већ је у петом разреду. У РТБ је ушла као волонтер-припарвник 2003. и прошла све погоне ТИР-а, спојила теорију и праксу, упознала људе, што јој је после веома помогло да се добро снађе, најпре као млађи инжењер електролитичке рафинације, а потом и као технолог у регенерацији електролита. Након породиљског, радила је неколико година у металбилансу Електролизе, али пошто „није тип за седење“, затражила је да се врати у погон за производњу плавог камена, а од септембра прошле године је на овом послу улазне контроле квалитета анода у Електролизу.
Према објашњењу наше саговорнице, квалитетна анода је она која има задату тежину, дебљину, без рисева је, укључака и тзв. репова при дну. Оне које то имају, доводе до кратког споја, па радници Електролизе морају сваку да ваде и поново је враћају, а то није лако. Зато се сада још у Топионици одвоји (и упише у дневни лист анодне рафинације) све што није добро тако да у Електрлизу може да стигне нешто фалично само ако се поломи у току транспорта или подизања. – Деси се понекад, наводи пример Јелена, да се ливна машина заљуља и ја онда упозорим ливца да се то не понови у следећем кругу како не бисмо у сваком реду имали по једну са танким ушицама или неједнаке дебљине.