Како металурзи штеде на примеру резервних делова
У домаћој изради, чак и квалитетније
Оригинални списак неопходних резервних делова који је „Оутотек“ доставио ТИР-у са три милиона и двеста хиљада евра „скројен“ на 380.000 евра. – Д. Николић: По приоритетима смо процењивали шта би могло најпре да се поквари и тако смо списак свели на оно најважније. – Поједини делови из иностранства наручени директно од произвођача по два-три пута нижој цени
ТИР. – Од почетка рада новог пирометалуршког постројења обезбеђен је велики број оригиналних, фабричких резервних делова, али су, у међувремену, инжењери из Топионице и Фабрике сумпорне киселине разрадили много делова који се сада производе у погонима ТИР-а или у другим фирмама у Србији. По завршетку нове топионице и ФСК-а, како нам је рекао Драган Николић, руководилац одржавања у Топионици, „Оутотек“ је препоручио делове које бисмо требали да имамо. Оригинални списак који је „Оутотек“ тада доставио ТИР-у био је „тежак“ три милиона и двеста хиљада евра.
– Био је то прилично дугачак списак, примера ради, сваки вентилатор је „захтевао“ вратило. Пошто нисмо имали толики новац, у почетку смо списак „скраћивали“. Водили смо се другачијом логиком и, по приоритетима, процењивали и предвиђали шта би могло да буде ризично и да се најпре поквари. Тако смо списак свели на оно што је најважније, а то је „срце“ флеш-пећи – горионик концентрата који је, уједно, један од најскупљих делова (180.000 евра). Горионик се ретко квари, али после одређеног времена мора да се замени. Међутим, у наредном периоду вероватно ћемо и тај део правити код нас. Вредност коначне верзије „Оутотек“-овог списка смањили смо на 380.000 евра и тако смо, у првом налету, уштедели близу три милиона евра – истакао је Николић.
Наш саговорник поносно додаје да су, како су поједини од наручених делова пристизали, инжењери и техничари у Топионици и Сумпорној почели сами да их праве. У Ливници бакра и бакарних легура урађени су вентили за пнеуматски транспорт шарже (вентили са полугама, куполама, цилиндрима), заптивне гуме, флексибилна црева за парни сушач која су наручена од домаћих добављача по много нижој цени.
Нешто од опреме је и промењено – „пуж“ за шаржирање парног сушача замењен је траком направљеном сопственим снагама и материјалом у машинској радионици Топионице. Николић овај захват чак оцењује прекретницом у раду нове топионице, јер је после тога повећан капацитет шаржирања. Такође су почели да раде и роторе за вентилаторе (два за вентилаторе за парни сушач и за фугитивне гасове са флеш-пећи).