Највећи РТБ-ов рудник – „Велики Кривељ“ – ушао у другу фазу развоја
Начели захват са 60 милиона тона руде
Овог месеца очекује се прва већа количина од 250 хиљада тона руде из ИВ захвата у коме је од маја прошле године до данас уклоњено преко 20 милиона тона јаловине. – Допунским рударским пројектом предвиђене су још две развојне етапе у наредних 20 година, а остављена и могућност пете фазе за још две деценије рударења. – Уз све ово, две најдубље бушотине (преко 800 м) нису изашле из руде која је са дубином све богатија
КОП КРИВЕЉ. – Само из четвртог захвата кривељског копа овог месеца се очекује око 250 хиљада тона руде што су – по речима управника Видоја Адамовића – прве веће количине из овог дела. До њих се стигло након интензивног раскривања које је новим багером започето крајем маја прошле године, а до пројектованих граница захвата настављено јула ове године још једном великом машином марке „комацу“. Рударење у овом, североисточном делу копа – према Допунском рударском пројекту који је прошле године урадио борски Институт за рударство и металургију – представља другу развојну фазу “Великог Кривеља”, а поменутим документом предвиђене су трећа и четврта етапа и остављена могућност за пету.
–Прошле године уклонили смо 8,7 милиона тоне јаловине и узели првих 40 хиљада тона руде, што значи да је укупан ископ био преко 8,8 милиона тона. У овој смо наставили укључивши и други багер, тако да је до данашњег дана скинуто 20,1 милиона тона јаловине и откопано 384,9 хиљада тона руде, што је укупно 20,5 милиона тона ископина – каже Адамовић. – А, тај четврти захват, или фаза II (према Допунском пројекту) укупно „носи“ 71,8 милиона тона јаловине и 67,1 милиона тоне руде са средњим садржајем 0,318% бакра. Пошто смо ове године повећали капацитет на руди са осам милиона тона на 10,6 милиона тона, у овом захвату имамо преко шест година рударења са солидним садржајем метала у руди. На горњим етажама он је нешто слабији, али се силаском у дубину побољшава. Засад се почетни слојеви руде из IV захвата мешају са богатом из III, па се добија композит са преко 0,28% бакра. У четвртом захвату овог месеца треба да потоваримо око 250 хиљада тона руде (са етаже 335.) средњег садржаја 0,22% бакра, што су прве веће количине из овог дела копа.
Захваљујући новим бушилицама, багерима и великим камионима, за неколико месеци нестала је кречњачка литица на коју се кренуло из „скраћеног“ у коначне димензије четвртог захвата. Сада се на том месту већ шире простране „терасе“ копа. Према управниковим подацима са 485. етаже одвезено је близу 700 хиљада тона јаловине, а са ниже та бројка ће бити близу милион тона. –
У другој, трећој и четвртој развојној фази кривељског копа рачуна се на 214,8 милиона тона руде и 238,3 тона јаловине. То су укупне ископине од близу пола милијарде тона, тачније: 453,2 милиона тона, са веома повољним просечним коефицијентом откривке од 1,1. То значи да за тону руде треба уклонити 1,1 тону јаловине. Реч је о овереним резервама сулфидне руде у порфирском типу лежишта где је носилац орудњења халкопирит и за цео пројекат од 20 година просечни садржај је око 0,316%. Напомињемо да две најдубље бушотине (преко 800 м од површине) нису изашле из руде, а показале су тренд раста садржаја бакра са дубином!
Према пројекту, у трећој фази развоја кривељског рудокопа, која ће почети истовремено са експлоатацијом у претходне две (односно у садашњем трећем и четвртом захвату), треба да се уклони 52,6 милиона тона јаловине и откопа 53,9 милиона тона руде средњег садржаја 0,310% бакра. Биће то, према управниковом објашњењу, наставак ове друге етапе, односно рударење источном страном кривељског копа. Четвртом фазом ће се допрти чак до диспечерског центра на југу и практично заокружити пројектовани модел копа који ће имати дубину од 530. етаже до 55 м испод нивоа мора. Ова развојна етапа „носи“ 103,6 милиона тона јаловине и 69,6 милиона тону руде са средњим садржајем бакра 0,32%.
– Поменути Допунски рударски пројекат односи се на експлоатацију кривељског лежишта од 2011. до 2031. године – прецизира Адамовић. – Међутим, њиме је, с обзиром на резерве руде, дата могућност и пете фазе која може да „носи“ коп још 20 година. Јер, реч је о још 503,1 милиона тона јаловине и око 409 млиона тона руде са средњим садржајем од 0,324% бакра. То би значило „још један круг“ рударења на овој локацији и силазак у оквире које је дао главни пројекат, односно на дубину од 100 м испод нивоа мора. Укратко: ако водимо коп како треба, могли бисмо да рачунамо да он ради најмање још 40 година!