Пензионери РТБ-а: Верица Стојановић (Кривељска флотација)
Волела сам да истражујем
„Читавог радног века сам радила по сменама и више сам волела да, рецимо, истражујем колико смо чега потрошили прерађујући руду у концентрат, него да обављам свакодневне контроле процеса у флотацији“. – Осим дружења са унуцима, Верица воли цвеће, воли да чита, често шета своју куцу, а воли и да навија за наше спортисте. – „Највише бих желела да млади људи могу да, као што сам ја, одмах почети да раде, али да не размишљају само о себи, већ и онима који ће једнога дана доћи на њихова места да наставе тамо где ће они стати
БОР. – Случај је хтео да са Верицом Стојановић, доскорашњом радницом кривељске флотације, разговарамо баш на њен рођендан 31. јула. Рођена је у Зајечару 1961. године, а школовала се овде у Бору у једином женском одељењу „рудара“ чију је фотографију лист „Арена“ објавио на првој страни под насловом „Рудари у сукњама“. Забележио је то и наш лист „Колектив“.
– Кад је по завршетку Рударске школе, смер ПМС, дошло време запошљавања, кадровска комисија није баш била вољна да прима нас девојке на рударске послове, иако смо биле стипендисте – сећа се Верица. – Али, садашњи генерални директор, који је тада био управник, позвао нас је на разговор и рекао нам да верује у нас и да не смемо да га обрукамо. Те 1980. године примљено је цело наше одељење а данас сматрам да нисмо изневериле. Радила сам четири године у борској флотацији, а онда је група на челу са управником кренула у „Кривељ“ да се уходава у новој флотацији и горе сам остала до краја. Радила сам неко време у „Белоречком пешчару“, на „Церову“, па и у Заграђу сам контролисала квалитет креча.
Читав радни век наша саговорница радила је по сменама, а када дође кући чекале су је уобичајне кућне обавезе. Верица има двоје деце, а од њих унуку од 13 и унука од пет година. Ћерка је завршила индустријску информатику и ради као наставница, а син је управо дипломирао на експлоатацији лежишта минералних сировина. Пензионерско време овако проводи: – Осим дружења са унучићима, волим цвеће, волим да читам, често шетам моју куцу – патуљастог шнауцера – волим да гледам наше спортисте, да навијам, и сви у бригади су знали да кад игра Ђоковић морају да ми кажу шта је урадио, ако нисам већ чула. Ја сам последња из генерације, са 42 године и 13 дана стажа, отишла у пензију и трудила се да младима који су сада дошли пренесем све што сам могла и знала. Јер, теорија је једно, а погон друго. Кад дођу, није им свеједно. Увек сам им говорила да, пре свега, заштите себе, јер узимање узорка није свуда једноставно. Колеге нам помажу, али често то морамо и саме. Други савет младима је да не журе, да не раде брзоплето.