РТБ подиже капацитет прераде на пола милиона тона концентрата годишње
Дневна прерада гарантује додатних 100 хиљада тона
Подизање пројектованог капацитета за 100 хиљада тона концентрата, односно за 25 одсто, доноси Басену боље токове новца и обара режијске трошкове за макар 15 процената, тврди генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски. – Нова флеш-пећ може да прерађује и 600 хиљада тона концентрата годишње, а уз ситне инвестиције годишње може да достигне 800 хиљада тона. У суседној Бугарској су, у Пирдопу, дуплирали капацитет њихове топионице, можемо и ми – уверен је Спасковски
РТБ. – Дневна прерада 1.402 тоне концентрата и производња 264 тоне анодног, односно 250 тона катодног бакра и 1.040 тона сумпорне киселине у новој топионици и фабрици сумпорне киселине Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор показала је (20. марта) да пројектовани капацитет нових пирометалуршких постројења са 400 хиљада тона концентрата годишње може без икаквих модификација и додатних улагања бити повећан на пола милиона тона! Подизање пројектованог капацитета за 100 хиљада тона концентрата, односно за 25 одсто, оборило би режијске трошкове за макар 15 процената, тврди генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски.
–Верујем да се капацитет нове топионице може драстично повећати! Нова флеш-пећ, сигуран сам, може да прерађује 600 хиљада тона концентрата годишње, а уз ситне инвестиције и да достигне 800 хиљада тона. Потврду могћности дуплирања капацитета имамо у суседном Пирдопу јер је пројектовани капацитет тамошње топионице 500 хиљада тона. Бугари су га најпре подигли на 600 хиљада, потом на 700, а онда и на 800 хиљада тона. Тада су инвестирали у нову сушару и сада су на милион тона концентрата годишње. Сматрам да то можемо и ми, а пројектни задатак повећања капацитета донео би нам бољи ток новца (cash-flow). Притом би нам подизање пројектованог капацитета за 25 одсто оборило и режијске трошкове за најмање 15 одсто – каже Спасковски.
Повећање годишњег капацитета прераде за 100 хиљада тона подразумева преиспитивање и обезбеђивање свих предуслова за то, а они, додаје први човек Басена – постоје.
Просечна дневна прерада је, подсећања ради, у јануару била 890 тона концентрата, па производња није премашивала 170 тона анода и 880 тона сумпорне киселине. Почетком фебруара, дневна прерада усталила се на просечних 1.200 тона концентрата, а производња на 230 тона анодног бакра и око хиљаду тона сумпорне киселине. Од тада резултати из дана у дан бивају све бољи, па актуелна просечна дневна прерада 1.220 тона концентрата и производња 240 тона анода и 1.020 тона монохидрата често има „пикове“ који прераду одведу преко 1.400 тона концентрата на дан, као јуче, а у новој фабрици сумпорне киселине се понекад на дан произведе и 1.200 тона монохидрата.