ТИР у знаку припрема за плански ремонт топионице
Посебна пажња хладним материјалима
Настојаћемо да извучемо што више бакра претапањем хладног материјала и дођемо до додатних количина и те како важних за пословање РТБ-а – каже директор Владимир Јаношевић. – Крај маја се очекује са око 6.600 тона анода, 5.300 тона катода, 24.000 тона сумпорне киселине и преко 100 тона плавог камена. – Почетак седмодневног ремонта, у коме су главни послови замена катализатора у Сумпорној и провера, чишћење и замена електрода електрофилтера, заказан за 25. јун
ТИР. – За 23 дана маја Топионица и рафинација примила је из рудника „Велики Кривељ“ 1.557 тона бакра у концентрату, из Јаме 158 и из РБМ-а 1.433, што је укупно 3.148 тона и све то је претопљено. За исто време на услужну прераду стигла је 991 тона бакра у увозним концентратима тако да је ТИР до 24. маја „задужио“ 4.133 тоне „црвеног“ метала. Директор Владимир Јаношевић напомиње да Топионица управо улази у миран период по питању влажности концентрата и сушења шарже. Захваљујући томе нова флеш-смелтинг технологија, иначе врло захтевна на том плану, може узети пун замах током летњих месеци, а већ уговорене филтер-пресе за флотације наговештавају зиму са мање тешкоћа. За 23 дана топионица је прерадила 21.873 тоне суве шарже и произвела 4.545 тона анодног бакра, а до краја месеца се очекује око 6.600 тона анода. Фабрика сумпорне киселине прати рад топионице и у наведеном периоду дала је 16.332 тоне монохидрата, а истек месеца очекује са 24.000 тона.
–ТИР се ових дана посебно усредсредио на извлачење бакра из секундарних и хладних материјала који се стварају током рада, а реч је о сопственом металу „заробљеном“ у недовршеној производњи – наглашава Јаношевић. – Њега је драстично мање него док је уходавана нова технологија, али је потребно више пажње деловима процеса где они настају као што су, на пример, конвертори. Овог и наредног месеца настојаћемо да претапањем хладног материјала извучемо што више бакра и те како важног за билансе РТБ-а Бор.
По речима Јаношевића, искоришћења бакра у Топионици су врло близу пројектованих 98 одсто. Повремена одступања због разних околности треба да елиминише ремонт чији се почетак планира за 25. јун. Већина делова је већ обезбеђена и за шест-седам дана тог обимног посла подићи ће се погонска спремност и ефикасност свих агрегата.
– Овакви ремонти су пракса у свим топионицама, а посебно ће бити важан за Фабрику сумпорне киселине где у неким зонама контактног котла планирамо потпуну замену, а у неким само просејавање катализатора. Да би се просејале све зоне, кроз сита морају проћи 180 тона катализатора или 360 до 380 кубика ванадијум-пентоксида. Планирамо и да све проверимо, очистимо, заменимо у зони електрофилтера, јер његов рад веома утиче на рад контактног котла (пошто прашина умањује ефикасност катализатора) и не вреди сејати катализатор, а да се не регулише рад филтера. Док се изводе ова два највећа захвата, проверићемо све остало у делу сушача, конвертора, анодне рафинације, ливних машина, скрубера, пумпи… Како имамо обавезу да током године омогућимо ремонт и „Месеру“, који нас снабдева кисеоником, обавестили смо их да крајем јуна улазимо у седмодневни застој који могу искористити за проверу опреме своје нове фабрике.
Што се тиче Електролизе она је за наведено време произвела 4.429 тона катода од којих је скоро 2.500 тона сопствени бакар, а око 1.700 тона услужна прерада. До краја маја се очекује укупно 5.300 тона. Попуњено је 600 ћелија, с тим што ће се „мобилисати“ још бакра како би се до ремонта производња максимално подигла и застој што мање одразио на резултате овог дела ТИР-а.
– Важно је рећи – наглашава Јаношевић – да је за ово време Електролиза забележила 12,14 одсто ретура, што је добро са технолошког становишта јер мања количина кружи у процесу. Просек ретура од почетка године је 12,34 % и могу рећи да га Електролиза држи у границама чак нижим него што је у свету где се користе савременије технологије. Електролиза добро ради и очекујемо да ћемо до краја месеца изаћи на 3.100 тона сопственог бакра. И њени погони за производњу бакар-сулфата и племенитих метала солидно послују будући да имају довољно сировине – отпадног електролита – пошто је већи број ћелија у раду. За 23 дана већ су произведене 74 тоне плавог камена. На месечном нивоу то иде и преко 100 тона, тако да се у мају може очекивати између 110 и 120 тона изузетно траженог бакар-сулфата. И погон Златаре ради по плану.