Топионица поново ради после тродневног застоја
Мраз слепио концентрат у велико грумење
Реконструисано пресипно место број шест тако што је уклоњен његов доњи део, направљена вертикална косина и, колико је простор дозвољавао, повећана ширина, односно његова проточна моћ. – Током застоја ванредно миниран и очишћен аптејк котла. – „Шестица“ остаје у реконструисаном облику, јер све док траје зима не можемо да рачунамо на стандардни (сипкав) концентрат, него ће бити крупица због замрзавања – рекао је Славиша Стефановић, управник Топионице
ТОПИОНИЦА. – Прексиноћ, око 20 часова, поново је почео унос концентрата у флеш-пећ која је претходно загрејана за старт. Наиме, Топионица је платила цех изузетно ниским температурама претходних дана у виду тродневног застоја. Све је почело на божићне празнике, када је жива у термометру ноћу силазила чак 20 степени Целзијусових испод нуле, и, на неки начин, оковала производњу у Топионици. Главни разлог је што су у одељење припреме и дистрибуције шарже долазили концентрати бакра у којима је неминовно присуство влаге (проценат се креће од десет до 12 одсто). Због „дебелог“ минуса, концентрати који су већ били на гомили или приликом истовара за једну смену су се „укрупњавали“ и претварали у велике груменове. У таквом облику нису могли да иду тракама на уобичајен начин, већ су заглављивали пресипна места. Како нам је објаснио Славиша Стефановић, управник Топионице, посебно карактеристично било је место са бројем шест (изнад вибро-сита) које је, по пројекту, конструисано тако да има одређен нагиб, како би се смањила брзина и удар приликом пада концентрата на сито, пошто је велика висинска разлика између две траке.
– То се испоставило као велики проблем – толики је мраз био да се материјал замрзавао на ситу и оно се претварало у површину кроз коју више није могао да пролази, па смо у суботу зауставили проток концентрата. Најпре смо морали да смањимо производњу рачунајући да ћемо, уз стално одглављивање пресипног места, моћи да је одржимо. Међутим, дошло је до толиког зачепљења да смо на крају морали да зауставимо и сушач – агрегат који је непосредно изнад тог пресипног места, а после неколико сати и флеш-пећ, јер више није могла да се обезбеди просушена шаржа ни за минимум производње (30 тона на сат). Нажалост, били смо принуђени да прекинемо производњу. Приступили смо реконструкцији „шестице“ тако што је уклоњен њен доњи део, направљена је вертикална косина и, колико је простор дозвољавао, повећана је ширина, односно проточна моћ. Овај захват је омогућио проток материјала чак и у смрзнутом облику (крупице до одређене величине) – истиче Стефановић.