Влада Србије обезбедила 30 милиона евра за завршетак нове топионице у Бору
Дата сагласност за кредит код Фонда за развој
Рударско-топионичарски басен Бор добио сагласност да се задужи код Фонда за развој и подигне кредит од 30 милиона евра за завршетак нове топионице. – Б. Спасковски: Актуелна Влада донела је много је добрих одлука, али ова о подршци за кредит је најбоља и, у исто време, обавезујућа за мене и моје сараднике. Ја јесам руководилац градилишта, пратим и водим све што се тамо ради, али имам и контролу из Владе. Зато и овога пута кажем: нову топионицу ћемо сигурно завршити до краја ове године
РТБ. – Држава је дала сагласност Рударско-топионичарском басену Бор да се задужи код Фонда за развој и подигне кредит од 30 милиона евра за завршетак нове топионице. Ово је, пред осталог, закључено на седници Владе Србије, 13. септембра, а тиме је само потврђено оно што је премијер Александар Вучић средином јула обећао Боранима приликом његове последње посете Басену.
–Много је добрих одлука које је актуелна Влада донела, али је за РТБ, Бор и грађане Бора набоља управо ова да се подржи кредит од 30 милиона евра за завршетак нове топионице и фабрике сумпорне киселине. С друге стране, ова одлука мене и моје сараднике обавезује да пројекат окончамо на време. Ја јесам руководилац градилишта, пратим и водим све што се тамо ради, али имам и контролу из владе. Свакодневно сам на вези са премијером Александром Вучићем који помно прати напредак на градилиштима, па зато и овога пута кажем: нову топионицу ћемо сигурно завршити до краја ове године! – изјавио је генерални директор РТБ-а Бор Благоје Спасковски.
Велико интересовање за РТБ
У следећој години, како је најавио Спасковски, очекује се технолошко уходавање и већ у другој половини 2015. нормална производња. – Добићемо коначно чисто небо, а грађани Бора дефинитивно ће изаћи из „логора“ јер су они, то морам да кажем, 100 година били у „гасном логору“. Побољшаћемо економију РТБ-а, повећаћемо наше учешће у бруто друштвеном производу Србије и, испред свега, повећаћемо број запослених. Из тога нас очекује велики посао, развој рударства, позив већинским стратешким партнерима да уложе у „Церово“, „Борску реку“, „Чока Марин“. Да уложе у опрему, у отварање рудника, а то ће омогућити нова радна места, бољу економију и повећање БДП-а Србије. А, интересовање за РТБ Бор велико јер је у свету све мање метала, а садржај бакра у руди опада. Зато велики светски произвођачи желе да се обезбеде тиме што би ушли у „Бор“ који је готово неисцрпан. Ми данас имамо милијарду и 355 милиона тона оверених рудних резерви, а у њима се крије пет милиона тона бакра и око 200 тона злата. Још милијарду и по тона руде постоји у деловима који нису потпуно истражени, то су тзв. „Д“ резерве, тако да је огромно богатство око нас, богатство које РТБ може учинити брендом Србије – рекао је Спасковски.
Шесто радника на градилиштима
На оба градилишта, и на новој топионици и на фабрици сумпорне киселине, радови се из дана у дан захуктавају и све је подређено једном циљу – механичком завршетку највећег и најсложенијег еколошког, економског, технолошког и грађевинског пројекта у региону до краја ове године. Локалне радове обавља двадесетак подизвођачких фирми и сви они интензивно монтирају челичне конструкције, опрему, цевоводе, електрокаблове, излоације, елементе инструментације. Свакога дана на градилиштима ради више од 600 људи – непосредних извршилаца, али и оних који су задужени за надзор, логистику, безбедност.
Руководилац свих електрорадова на пројекту „нова топионица“ Мирко Грчић, у делу где се монтира комплетна електроопрема за развод и напајање електричном енергијом, дакле тамо где је управљачко и енергетско „срце“ нове топионице, новинарима је казао: – Са овог места и са централног пулта моћи ћемо да пратимо комплетне параметре процеса и подешавамо их. Знаћемо у сваком тренутку како нам раде уређаји, дакле цео процес биће аутоматизован, што до сада нисмо имали. Само на овим објектима треба положити и монтирати 65 километара енергетских и командно-сигналних каблова, а досад је монтирано преко 35 километара. Наш је план да до 25. новебра повежемо све каблове, а тиме се стварају предуслови да у року завршимо комплетну монтажу електроопреме, повезивање и функционално испитивање „на хладно“ – рекао је Грчић.