Зимске недаће отежале услове рада топионичара
Влажан концентрат отежава производњу
Топионичари су у јануару произвели 6.577 тона анодног бакра, а за 22 дана фебруара 4.250 тона. – С. Стефановић: Трудимо се да нам застоји не буду неплански и покушавамо да сваки, колико год је могуће, унапред испланирамо и обавимо одређене послове. – И поред отежане производње, параметре и нормативе успешно држе под контролом
ТОПИОНИЦА. – Упркос невољама које их ни овог пута нису мимоишле као и почетком сваке године када се продукција одвија у зимском периоду, топионичари су у јануару произвели 6.577 тона анодног бакра (за 300 тона више него истог месеца лани), од чега је 3.118 тона из домаћих концентрата, 2.000 тона из увозних, а остало ретур и скрап из прераде секундарних сировина. Са дна старе пламене пећи број један (после минирања наслага) „ископано“ је и извучено преко 1.800 тона материјала са знатним садржајем, пре свега, бакра. Тај материјал је третиран као и сви хладни материјали – послат у борску флотацију на млевење, претопљен у флеш-пећи и „црвени“ метал враћен у процес производње. Технолошка линија један у Топионици, као и К-2 у Фабрици сумпорне киселине спремне су за рушење.
– Зимски месеци су нам увек проблематичнији за рад, па је и овај јануар прошао као и сваки други зимски са отежаним условима рада. То се, пре свега, односи на квалитет концентрата који је са нешто повећаним садржајем влаге (изнад 11 одсто), што нам представља прилично велики проблем код припреме шарже (мешање домаћих и увозних концентрата). Раније смо домаће влажне мешали са сувим увозним, али је сада и у њему, такође, повећан садржај влаге, тако да се и у мешавини она креће преко 11 процената. Шаржа врло тешко пролази кроз тзв. вибро-сито (има задатак да одстрани евентуално крупније комаде како не би ушли у сушач и онемогућили транспорт), јер је влажна, подсећа на глину, мека је, „прави“ куглице и лепи се на сито. Следећи проблем који влага изазива је изражен у сушачу, где се стварају налепци, што му с једне стране смањује капацитет, а са друге ефикасност сушења шарже. Зато користимо сваки застој да, пре свега, огребемо налепке из сушача, избацимо тај материјал и омогућимо ефикасније сушење. Притом, ни сам прилив шарже није на планираном нивоу (пријем увозних концентрата реализован је са 60 одсто предвиђеног, док се домаћи „држи“ скоро на плану – 98 процената) – рекао је Славиша Стефановић, технички руководилац Топионице.