Пословодство ТИР-а одлучило да повремено „укључује“ стару топионицу
Стара топионица радиће још месец дана
Б. Тодоровић: Очекујемо да ћемо најкасније до краја јуна у потпуности овладати технологијом са богатим бакренцима, када ће бити заустављена стара топионица. – Емисије из нових металуршких агрегата, које се стално мере на димњацима, износе 126 ппм-а (око 300 милиграма), што је у складу са законима Републике Србије и Европске уније. – К. Пиенимаки: Флеш-топионица РТБ-а Бор и њена пратећа постројења налазе се у првој фази подизања производње након мање од два месеца рада, а процесне јединице постројења ове величине обично се до својих пројектних параметара уходавају од осам до девет месеци
ТИР. – Пословодство Топионице и рафинације бакра одлучило је да повремено „укључи“ стару топионицу, како би се надокнадио енергетски биланс и претопиле све количине хладних материјала који настају у новим металуршким постројењима. Управо због њеног повременог рада, у граду се претходних дана осетило присуство сумпор-диоксида у атмосфери. По оцени Бобана Тодоровића, директора ТИР-а, очекује се да ће најкасније до краја јуна у потпуности овладати технологијом са богатим бакренцима, када ће бити заустављена стара топионица.
– Нова топионица и фабрика сумпорне киселине почеле су да раде 23. априла и за три недеље пробног рада веома смо задовољни резултатима, нарочито емисијама. Емисије из нових металуршких агрегата, које се стално мере на димњацима, износе 126 ппм-а (око 300 милиграма), што је у складу са законима Републике Србије и Европске уније. Нажалост, дошло је до стварања одређених количина хладних бакроносних материјала као последица рада нових металуршких постројења.
У Одељењу за заштиту ваздуха Агенције за заштиту животне средине (СЕПА) при Министарству пољопривреде и заштите животне средине пажљиво прате стање квалитета ваздуха у Бору, посебно промене после активирања новоизграђених погона у ТИР-у. На основу поређења извештаја о измереним концентрацијама сумпор-диоксида на аутоматској мерној станици „Бор – граднски парк“ у периодима јануар-мај 2014. и јануар-мај 2015., приметно је да је загађеност ваздуха данас много мања него у истом периоду минуле године. – Радујемо се тренду смањења учесталости повећаних концентрација СО2 у Бору – поручио је Тихомир Поповић, начелник овог одељења.
Процесни инжењер „Ототека“ Кари Пиенимаки и остали надлежни у овој финској компанији, која је испоручилац флеш-смелтинг технологије, казали су да је током периода уходавања сасвим нормално да се прикупи „одређена количина материјала за међускладиштење“, као и да је та појава саставни део покретања новог постројења.
– Флеш-топионица РТБ-а Бор и њена пратећа постројења налазе се у првој фази подизања производње након мање од два месеца рада, а процесне јединице постројења ове величине обично се до својих пројектних параметара уходавају од осам до девет месеци – изјавио је Пиенимаки.
1 Comment
Leave a reply
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
[…] (Kolektiv) […]