У току надвишење брана кривељског јаловишта за још три метра
Простор и време за изградњу „нултог поља“
Подизањем до коте 393 добија се време за изградњу колектора Кривељске и Борске реке и Сарака потока, релејне пумпне станице, понтона, потисних цевовода, канала за допрему јаловине, измештање цевовода Сурдуп, израду приступних путева до новог тзв. нултог поља – каже Арсо Кљајевић, директор пројекта. – Као што ватра и слама не иду заједно, тако је и са песком и водом, упозорава Зарије Ристић, сарадник на овом послу, па јаловишта не треба узимати олако, већ дисциплиновано, уз сталне контроле и благовремено реаговање
КРИВЕЉСКО ЈАЛОВИШТЕ. – Пошто су отклоњене последње недоумице око надвишења прве и друге бране, а тиме и нивоа његовог “огледала”, на кривељском јаловишту се увелико раде послови који ће омогућити раст брана до коте 393 и тако омогућити одлагање јаловине из тамошње флотације још годину и по дана. За то време, по речима Арса Кљајевића, директора пројекта проширења кривељског јаловишта на „нулто“ поље, треба да се заврше сви објекти у њему и око њега који ће омогућити наставак одлагања хидрофлотацијске јаловине. То су колектори Кривељске и Борске реке и Сарака потока, релејна пумпна станица, понтони, потисни цевоводи, канали за допрему јаловине, измештање цевовода Сурдуп, израда приступних путева итд.
–Једноставније речено – каже Кљајевић – бране и ниво јаловишта у “пољу 1” биће подигнути за три метра чиме се повећава простор, а тиме и време одлагања за још годину и по дана, док се не заврше сви поменути објекти у “нултом пољу”. Аутор пројекта надвишења је борски Институт за рударство и металургију, а ревидент ИТНМС. Да би се то надвишење несметано одвијало, РББ треба да премести кондиционер крај друге бране на мало већу висину како би се добио притисак за бољи рад циклона, а остају и послови око дренаже, али ће се они решавати током самог надвишења. Овим подухватом добија се довољно времена да сви поменути објекти могу да се заврше у задатом року и „нулто“ поље преузме своју улогу. Врло је важно рећи да у „пољу 2“, испод којег пролази постојећи колектор, неће бити надвишења како би се избегла било каква додатна оптерећења. Издвојен песак на “брани 2” само се делом помера ка другом пољу, али не залази у зону колектора.
Ристић сматра да “поље 2” (које се не користи од 2008. године) може послужити за одлагање око два милиона кубика воде (што провирне, што речне), чиме би се избегли проблеми током суша.