„Кафић“ као незабораван сусрет са борском Јамом
Преко пет хиљада посетилаца
Данас се навршава седам година како је, на идеју руководства РТБ-а, једна рударска „канцеларија“ на 389 метара под земљом (на почетку 11. хоризонта), уређена „по рударски“, омогућила бројним посетиоцима да виде и осете како је радити дубоко доле
ЈАМА. – Данс се навршава седам година како је, на идеју руководства РТБ-а, реализована једна занимљива идеја. Реч је о претварању једне рударске „канцеларије“ (у стени) на 389 метара под земљом (на почетку 11. хоризонта) у клуб који је временом популарно назван „кафићем“, пошто уз причу о рударењу радозналци тамо могу да се окрепе кафом и соком. У повећу подземну салу, уређену „по рударски“ са дрвеним клупама и столовима, спушта се лифтом, а онда стиже рударским ходником који се одавно не користи. Јер, рудари су у међувремену сишли још дубље, на 700 метара од светлости дана.
Преко пет хиљада посетилаца са разних страна и меридијана, дебела књига (записаних) утисака и много већа оних које нису могли на брзину да опишу, потврђује да је „кафић“ не само обогатио овдашњу туристичку понуду, већ и понудио „причу“ из прве руке о томе где и како се копа бакар. За оне који живе далеко од Бора то је био веома занимљив догађај, али списак посетилаца показује да је и многе Боране копкало где то раде, или су радили, њихови очеви, дедови, рођаци… Јер, поред „кафића“ постављен је и бушаћи чекић тако да могу да виде, да чују његову буку, а они смелији и да сами оборе који комад стене.
–Прошле године „кафић“ је видело 620 посетилаца, а током минулих година сигурно преко 5.000 – каже Саша Србуловић, руководилац техничке припреме Јаме и водич. – Били су овде људи који су лани прославили 50 година своје матуре, учесници семинара златара, европског рударског форума, симпозијума о рециклажним технологијама, октобарског саветовања рудара и металурга. „Кафић“ су посетили и кинеска делегација, Словенска културна скупност „Драго Чех“, студенти јапанског Акита универзитета, екипа ТВ емисије „С Тамаром у акцији“, удружења кластера за заштиту животне средине. Планинарско друштво „Јосиф Панчић“ из Београда, које је видело много планинских врхова, овде је завирило у земљину утробу. Ранијих година било је овде и доста државника, амбасадора, представника страних компанија, глумаца, певача, фудбалера „Црвене звезде“, наша ватерполо репрезентација…
Србуловић подсећа да пријављивање за посету Кафићу иде преко Туристичке организације Бор, она то проследи протоколу РТБ-а, а протокол њима у управи Јаме. Посета има своју процедуру из безбедносних и здравствених разлога захваљујући чему минулих година није дошло ни до једне немиле ситуације. Уз прописну заштитну опрему, посетиоци од Саше добијају све инфомације у вези са рудником и рударима, почев од споменика испред управне зграде који сведочи да је на том месту током Другог светског рата био немачки радни логор.
2 Comments
Оставите коментар
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
[…] Izvor: kolektiv.co.rs […]
Čestitam godišnjicu i želim da nam Kafić bude još atraktivniji i dostupniji.
Srećno!