Пад цене бакра тера борске руднике на додатне мере штедње
Технолошком дисциплином ка позитивном пословању
Највећа штедња је када сви погони раде максималним капацитетом и без прекида – каже Небојша Виденовић, директор Рудника бакра Бор. – Повећање производње уз оптималне трошкове одавно је кључно пословно правило РББ-а, али се ситуација на тржишту толико погоршала да ће и РББ, иако годинама примењује и дугорочне и краткорочне мере смањењења трошкова, морати да послује још рационалније. – До краја године у РББ-у очекују преко 100 милиона динара уштеда на нормативима и још 40-ак од других мера
РББ. – Други талас светске економске кризе који је захватио тржиште метала и, поред осталих, преполовио цену бакра (са скоро десет на пет хиљада долара по тони) натерао је и много веће компаније у овом сектору да брже-боље сагледају своје позиције и потезе. Отуда не чуди што је и Рударско-топионичарски басен Бор, у додатном светлу сопствених (не)прилика и потреба, свим својим предузећима наложио мере штедње. Сва предузећа, па и Рудници бакра Бор, направила су тромесечне планове уштеда (до краја године) а како нам рече Небојша Виденовић, директор РББ-а, само на нормативима у овом предузећу се очекују уштеде од преко 100 милиона динара. Од других мера рачуна се на још 40-ак милиона.
–Свакодневно пратимо потрошњу норматива, резервних делова и ефекте производње – каже Виденовић. – Како је технолошка дисциплина оно што у свим деловима процеса даје најбоље резултате, настојимо да се избегну сви испади опреме, дефекти, непотребни издаци. Повећање производње, уз оптималне трошкове, одавно је формулисано као кључно пословно правило РТБ-а, па и РББ-а, али се ситуација на тржишту толико погоршала да ће и Рудници бакра Бор, иако годинама примењују и дугорочне и краткорочне мере смањења трошкова, морати да појачају те мере, уз максималну сарадњу свих погона.
Рачунајући да је важан сваки динар, и у канцеларијама РББ-а потрошња струје своди се на минимум. Нема више ни непотребних службених путева, нема више репрезентације. То економски не доноси баш много, али психолошки да. – Подразумева се да мере штедње никако не смеју да угрозе производњу – напомиње Виденовић. – Она мора да буде максимална, а то значи повећану активност свих запослених, рад машина без празних ходова и непотребних застоја. Јер, највећа штедња је када сви погони раде максималним капацитетом и без прекида.
С обзиром на знатно процентуално учешће електричне енерегије у укупним производним трошковима тоне концентрата, РББ-ов План штедње детаљно разрађује – од погона до погона – на који се начин и где може смањити њена потрошња. Почев од укључивања неопходних потрошача само када су потребни и то не истовремено (због скупе вршне снаге), преко замене и захвата на моторима (уградња фреквентне регулације асинхроних мотора), компензације реактивне снаге (уградњом компензатора тј. кондензаторских батерија – за систем напајања Церова и В. Кривеља – што би се врло брзо отплатило), као и уградњом уређаја за аутоматско управљање потрошачима (за кривељски део) ради уштеда на вршној снази. Тамо где је то могуће (Церово, Јама, Борска флотација) појачаће се рад машина током ноћне смене у време ниже тарифе, а ремонти обављати дању. И заменом расвете високоефикасном може се уштедети до 80 одсто електричне енергије коју троше класичне сијалице.
Побољшању финансијских резултата РББ-а иде у прилог и недавни старт управо реконструисане друге АФ-пећи у Кречани Заграђе. Заједно са старом, италијанске технологије, све три пећи у Заграђу сада раде на угаљ (јефтиније за трећину од рада на мазут), што ће потпуно анулирати потребу РТБ-а да креч за све три флотације (две борске и једну мајданпечку) купује на страни.
1 Comment
Оставите коментар
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
[…] (Kolektiv / Bor030) […]