РТБ потпуно аутоматизовао процес у кривељској флотацији
Обнова уз прераду милиона тона руде
Користи од модернизације већ видљиви на више планова, а овај велики посао успешно је приведен крају захваљујући добром планирању, организацији рада и сарадњи са компанијом “Метсо Минералс” – каже управник Саша Милић. – Док су једна за другом сечене старе линије и постављана најмодернија опрема великог капацитета, прерађивана је сва руда са копова – претпрошле године 10,45 а прошле 10,25 милиона тона!
КРИВЕЉСКА ФЛОТАЦИЈА. – Захваљујући модерној опреми великог капацитета коју “надзиру” специјални анализатори и други уређаји којима се прати проток маса, уситњеност, ПХ-вредност и још много тога, кривељска флотација је постала понос не само РТБ-а, који од ње много очекује, већ и компаније “Метсо Минералс” која је испоручила ту опрему. Преко 300 учесника (из 28 земаља) недавног конгреса флотера имало је шта да види, и похвали, у овом погону Рудника бакра Бор где се већ други месец у секунду прате производни резултати. Таква прецизност, квалитет анализа и брзина увида у процес донела је – како нам рече управник Саша Милић – кључну предност флотерима да реагују на време и на прави начин како би, уз минималне трошкове, из руде извукли што више бакра и метала који га прате. Ако се има у виду да су и капацитети нових флотационих машина вишеструко већи од доскорашњих, онда је јасно да се од кривељских флотера у наредном периоду могу очекивати само бољи резултати. Производња добро иде и Милић не сумња у остварење плана за јул од око 2.300 тона бакра у концентрату.
Према оцени управника Милића можда је реконструкција кривељске флотације могла да се оконча и брже да се, бројним и честим изазовима усклађивања редовног рада и реконструкције, нису прикључивали и проблеми флотације на Церову из које је прошле године у кривељску цевоводом стигло преко два милиона тона руде. – Пошто је у кривељској флотацији крајем априла завршена посебна нова линија (од пет машина “РЦС 100”) за прераду руде са Церова, то се одмах одразило (за десетак одсто) на побољшање њеног искоришћења – каже Милић. – Она се овде одвојено флотира зато што је, понекад, потпуно другачијих минералошких карактеритика од кривељске. Пошто су тамо решени проблеми на примарном дробљењу, надам се да ће наредног месеца бити решени и са терцијалном дробилицом (пресељеном из Кривеља) и да ће се подићи капацитет прераде. “Церово” је дошло од флотабилне руде, много су бољи резултати него пре годину и по и, са засебном флотационом линијом у Кривељу, и “Церову” иде све боље.
– Овде, најпре, имамо програме којима можемо да регулишемо процес млевења руде тако што подешавамо број циклона, број обртаја пумпи, као и параметре основног флотирања на основу потпуног електронског мониторинга. Јер, са тим програмима повезан је тзв. “Visio froth”, програм са камерама, који обрађује слику и на основу брзине кретања пене по ћелијама прорачунава и сам подешава процес, односно ниво и количину ваздуха у флотационим машинама. Завршена су два круга калибрације анализатора и они ће, уз још неколико неопходних подешавања, увести производни процес у оптималан рад.
–Резултати су све бољи – каже технички руководилац флотације. – Већ два месеца смо на узлазној путањи. Искоришћење бакра је 82 одсто и идемо ка циљу од 87 процената. Системом аутоматизације отварају нам се невероватне могућности. Јер, до сада смо се у тренутним реакцијама ослањали на искуство, а процес кориговали на основу хемијских анализа које смо добијали након осам до петнаест часова!? Сада могу тренутно да видим колико бакра иде у јаловину и одмах да реагујем.