Завршене спортске игре параплегичара Србије на Борском језеру
Надмашују себе саме
Душко Савић: “Сваки здрав човек, кад се повреди и постане инвалид, и психички падне, па ту треба да притекне у помоћ и породица, и институције, а врло је важна и улога наших удружења. Отуда је највећи успех кад они сами себе психолошки победе, врате се животу.” – Учествовало и такмичило се у атлетици, стоном тенису, пикаду и шаху 14 екипа из 12 градова Србије и гости из Словеније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Македоније
БОРСКО ЈЕЗЕРО. – Поделом пехара екипним победницима на Борском језеру вечерас су завршене 24. СЕНИ Републичке игре параплегичара и квадриплегичара Србије. Како нам рече Душко Савић, председник спортске комисије Савеза, на играма је учествовало 14 екипа из 12 градова Србије и гости из Словеније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Македоније.
Највише бодова – укупно 136 – у екипном пласману на 24. Спортским играма параплегичара освојили су такмичари Крагујевачког „Крагуја“. По само бод мање (135) имају Чачани на другом (због бољег бацања кугле) и Шапчани на трећем месту.
У конкуренцији дама најбоље су биле Крагујевчанке, следе их Шапчанке, па Новосађанке, а у мушкој предњаче Чачани, други су Смедеревци, а трећи чланови удружења „Ада – Чукарица“ из Београда.
–То што је оволико њих овде – рече Савић – не може се измерити никаквим реалним мерилом! Највећи успех је што су они сами себе, психолошки, победили. Јер, морамо признати да сваки здрав човек, кад се повреди и постане инвалид, падне и психички, и ту треба да притекне у помоћ и породица, и институције, а врло је важна и улога наших удружења. Зато свака локална средина треба да их има како би такве особе на неки начин анимирала и помогла им да се ресоцијализују. На територији Србије постоји 28 удружења параплегичара (која окупљају само особе са повређеном кичмом) и у њима је 1.300 регистрованих чланова.
Уз изразе захвалности, Савић подсећа да и у Бору постоји неколико удуржења особа са инвалидитетом која сада, како рече, наилазе на одређене проблеме, највише просторне: – Ми бисмо волели – рече он – да ова наша манифестација на неки начин подстакне власт у Бору да схвати значај организовања особа са инвалидитетом и да им помогне онако како је то решено у свим локалним срединама у Србији. А то је: да се закуп просторија за социјално-хуманитарне организације плаћа десет одсто од економске цене.
На крају рецимо да је главни спонзор игара Сени-компанија која производи опрему за особе са инвалидитетом. Генерални покровитељ је Министарство рада и социјалне политике, а – материјално и медијски – помогла су и многа предузећа.