Реконструкцијом топионице и изградњом зелених рудника до квалитетније животне средине у Бору
Михајловић: Рудници неће више бити црни, ружни и тужни, а ваздух загађен
Улагање у реконструкцију топионице од преко 220 милиона евра и пројекат „Чукару Пеки“ треба Србију да подигну до другог места у Европи по производњи бакра и злата. Зато од сваког инвеститора, не само од кинеских пријатеља у Бору, тражимо да учине све и уложе колико могу у то да сви дишемо чист ваздух. Зелени рудник је стандард који морамо да поставимо и за све друге који буду градили неке нове руднике – поручила потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике. – Ваздух у Бору данас јесте другачији, али мора да буде још бољи и зато морамо да имамо систем одсумпоравања и постројење које ће бити завршено до августа, а од тада ће емисија сумпор-диоксида бити у границама дозвољних вредности, изјавила Зорана Михајловић. – Циљ рада наше две компаније у Бору јесте да се са развојем рударства, развија и све друго – локалне заједнице и становништво. Због тога су постројења за одсумпоравање и третман отпадних вода најважнији задаци Zijina, казао заменик председника Zijin Mining Grupe Que Chaoyang
БОР. – Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић посетила је данас две компаније у саставу Zijin Mining Grupe које послују у Бору и уверила се на лицу места како напредује реализација пројеката у области рударства, али и заштите животне средине. У борској топионици, у саставу Serbia Zijin Copper, разгледала је радове који се изводе на новом постројењу за одсумпоравање које треба да буде завршено идућег месеца, након чега ће, по речима домаћина, емисија сумпор-диоксида бити у границама дозвољних вредности. Након тога, потпредседница Владе Србије је у друштву заменика председника Zijin Mining Grupe Que Chaoyangа посетила и новоизграђену флотацију рудника „Чукару Пеки“, у саставу Serbia Zijin Mining, где је почела пробна производња концентрата бакра.
– Улагање у реконструкцију топионице од преко 220 милиона евра и пројекат „Чукару Пеки“ Србију треба да подигну до другог места у Европи по производњи бакра и злата. Ове инвестиције су важне не само у смислу улагања у РТБ Бор и уговора који Србија има са кинеским стратешким партнером, већ због тога што је то питање развоја целог Борског округа и наше земље. Zijin је у првих шест месеци међу првим извозницима, али је поред тога за Владу Србије веома важна и заштита животне средине. Због тога сам желела да видим како напредује реконструкција топионице и изградња постројења за одсумпоравање, чијим ће радом емисија сумпор-диоксида од августа бити у границама дозвољних вредности. Мислим да је то веома важно, јер све што радимо мора да буде у складу са свим стандардима заштите животне средине. Србија има добре законе у заштити животне средине и у рударству и енергетици, а министарства су ту да воде рачуна о томе. Зато од сваког инвеститора, не само од кинеских пријатеља у Бору, тражимо да учине све и уложе колико могу у то да сви дишемо чист ваздух – рекла је, поред осталог, потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.
Истичући да је борску топионицу до сада посетила двапут, пре 15 и пре осам година, Михајловићева је истакла да су актуелна слика и тадашња – небо и земља.
– Ваздух у Бору данас јесте другачији, али мора да буде још бољи и зато морамо да имамо систем одсумпоравања и да емисија сумпор-диоксида, али и свака друга буде у граничним вредностима. Тек тада ћемо моћи да кажемо да је све у реду. Добро је да будемо други произвођач бакра у Европи, добро је и да велики број људи овде ради и да има високе плате, али морамо учинити још више за заштиту животне средине. Јер, један од услова Србије био је подизање квалитета животне средине, а то је могло да се уради само уз додатне инвестиције. Не можемо причати о томе да ћемо од августа имати емисију SO2 у границама, а да у то није инвестирано. Према томе, 220 милиона евра улагања у топионицу значи побољшање животне средине и значи поштовање европских стандарда – поручила је Зорана Михајловић.
Попредседница Вкаде Србије је потом посетила и новоизграђену флотацију рудника „Чукару Пеки“, у саставу Serbia Zijin Mining, где је почела пробна производња концентрата бакра.
– За мене је отварање тог рудника 1. октобра, како су нам пријатељи из Кине рекли, веома важно. То ће бити први зелени рудник на територији Србије, а притом не говорим о околном зеленилу. Рудници више неће бити црни, ружни и тужни. Могу они да буду и зелени, има их у свету, а биће их и у Србији. То је оно што је у будућности „Чукару Пеки“ за нас. Цео свет се налази у еколошком буму и свима је јасно да више нема напретка и развоја, нити опстанка будућих генерација на планети, ако у заштиту животне средине не уложимо онолико колико инвестирамо у привреду и све друге гране. Због тога је зелени рудник стандард који морамо да поставимо за све друге који буду градили неке нове руднике – рекла је Михајловићева.
Заменик председника Zijin Mining Grupe Que Chaoyang рекао је да је циљ рада две компаније у Бору развој рударства, али паралелно са развојем свега другог – Желимо да се са нама заједно развијају локалне заједнице и становништво. Због тога су постројења за одсумпоравање и третман отпадних вода најважнији задаци Zijina и максимално ћемо се потрудити у области заштите животне средине. Уложићемо напор и да локалном становништву понудимо више радних места – казао је Que Chaoyang.
Градоначелник Бора Александар Миликић истакао је задовољство чињеницом да је сведок развоја рударства на територији града и свих позитивних промена које су из дана у дан све видљивије.